Praha na podmínky Unie zatím nekývla

Sedm z deseti kandidátských zemí souhlasí s nabízenými podmínkami vstupu do Evropské unie. Nejsou mezi nimi Česko, Polsko a Maďarsko, které pokračují na kodaňském summitu EU ve vyjednávání. Česká republika se nespokojila s balíkem peněz, který by měla získat během prvních tří let členství v EU na základně dnešního návrhu Evropské unie. Šéf české diplomacie Cyril Svoboda nicméně odpoledne vyjádřil naději, že se do dnešní noci naší zemi podaří přístupová jednání uzavřít. Praha ovšem nevzdává své pozice a nechce podle něho uzavřít dohodu za každou cenu. Shoda patnáctky panuje v tom, že na historický projekt východního rozšíření by měla Evropská unie vydat 40 miliard a 400 milionů eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a Cyril Svoboda v Kodani

Vladimír Špidla a Cyril Svoboda v Kodani | Zdroj: ČTK

Jednání bylo drsné, Česko zatím vstupní rozhovory neuzavřelo, prohlásil v Kodani nejmenovaný západní diplomat.

Vpodvečer přitom všechno ještě vypadalo docela optimisticky. Náš hlavní vyjednavač Pavel Telička naznačoval, že Unie "přihodí" na poslední chvíli ještě 300 milionů eur navíc, o něž by se podělil jen velmi malý okruh zemí. Podle diplomatický zdrojů mezi ně mělo patřit i Česko.

Kromě Česka ještě o vylepšení své pozice v Kodani vyjednává Polsko a Maďarsko. Tato trojice tedy zatím zdržuje definitivní uzavření vstupních rozhovorů s desítkou uchazečů. Netrpělivě už na ně čeká ostatních sedm zemí, které s navrženými podmínkami vyslovily souhlas a ukončily jednání o všech 31 kapitolách. Jsou to Slovensko, Kypr, Lotyšsko, Estonsko, Litva, Malta a Slovinsko.

Premiér Vladimír Špidla jednal celý den s nejvyššími představiteli 15 členských zemí EU o posledních dosud nejasných finančních podmínkách vstupu České republiky do EU.

Praha se s Evropskou unií zatím v Kodani nedohodla, ale doufá, že se tak do dnešní noci stane. Česká strana ovšem nevzdává své pozice a nechce uzavřít dohodu za každou cenu. Řekl to ministr zahraničí Cyril Svoboda po jednání premiéra Špidly s jeho dánským protějškem Andresem Foghem Rasmussenem. Po druhém rozhovoru našeho premiéra s Rasmussenem česká delegace odmítla na navržené podmínky přistoupit.

Prezident Václav Havel, který byl v Kodani očekáván dnes večer jako zvlástní host, na summit nakonec nedorazí. Nad kodaňským letištěm je totiž špatné počasí, které znemožňuje přistání.

Evropská unie zahájí přístupové rozhovory s Tureckem v roce 2005. Pokud Evropská rada v prosinci roku 2004 na základě doporučení Evropské komise rozhodne, že Turecko plní kodaňská kritéria, budou s ním vstupní rozhovory zahájeny.

Turecký premiér Abdullah Gül dnes v Kodani však tuto možnost odmítl. "Takovou nabídku nelze akceptovat," řekl Gül médiím. Ankara tak vyčkává a doufá, že nabídka se ještě zlepší.

Rakousko asi neotevře nový spor související s Temelínem na summitu Evropské unie v Kodani. Rakousku se nelíbí, že Evropská unie se brání připojit protokol o dohodě k Temelínu k české přístupové smlouvě s EU. Unie tvrdí, že právně to není možné. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel ale uvedl, že ukončení vstupních rozhovorů Česka s unií jeho země nebude bránit .

Unie v navrženém usnesení potvrzuje, že Smlouva o přistoupení společná pro všech deset vstupujících zemí bude podepsána v Aténách 16. dubna příštího roku. Jako datum přistoupení je ve smlouvě potvrzen 1. květen 2004.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Daniela Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme