Praha napíná síly k propuštění Čechů

Poslanec Ivan Pilip a bývalý studentský aktivista Jan Bubeník jsou stále zadržováni kubánskými úřady v Havaně. Ani dnešní návštěva českého chargé d'affaires Josefa Maršíčka na havanském ministerstvu zahraničí nepřinesla žádný pokrok ve vyjednávání o jejich osudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánská strana ani při této příležitosti nereagovala na české protestní nóty a označila je za nepřijatelné. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil nám řekl, že do věci se zapojila také Evropská unie.

Havana oba Čechy zadržela údajně proto, že se na Kubě setkali s odpůrci komunistického režimu. Byli označeni za agenty Spojených států a mají být postaveni před soud. USA vyzvaly kubánskou vládu, aby okamžitě propustila Ivana Pilipa a Jana Bubeníka vězněné na Ostrově svobody. Jak informuje naše zpravodajka v USA Olga Krupauerová představitel nevládní kubánsko-americké organizace označil oba Čechy za hrdiny.

Vývoj okolo zadržených českých občanů na Kubě sleduje i zastupitelství České republiky ve Washingtonu. Jak Českému rozhlasu řekl náš velvyslanec v USA Alexandr Vondra, je nyní nutné oba Čechy podpořit a udělat vše proto, aby se dostali domů. Velvyslanectví je ve spojení s organizací Freedom House, se kterou údajně zadržení Češi spolupracovali.

Podle kubánského chargé daffair Davida Pauloviche nelze odhadnout, zda na Kubě zadržovaní čeští občané Ivan Pilip a Jan Bubeník stanou před soudem. Jak David Paulovich pro Český rozhlas řekl, další kroky jsou nyní na české vládě.

Mezinárodní organizace Amnesty International se v současnosti zabývá případy dvaceti lidí, kteří jsou na Kubě vězněni z politických důvodů. Přesný počet vězňů, kterých mohou být až stovky, se však nedá přesně odhadnout, protože na Kubě jsou zakázány veškeré organizace zabývající se ochranou lidských práv. Mluvčí Amnesty International Daniela Králová Českému rozhlasu přiblížila právní opatření, které kubánský režim vůči disidentům uplatňuje. Podle ní vstzoupil v platnost nový zákon a podle něj lze odsoudit člověka až ke dvaceti letům vězení za urážku státu. Urážkou může být vlastnictví, distribuce nebo reprodukce materiálů, které vyrobila americká vláda.

Kubánskému chargé d´affaires Davidu Paulicheovi předala místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková dopis českých poslanců. Je v něm podle šéfa zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka výzva k vysvětlení situace a k propuštění unionisty Ivana Pilipa a bývalého studentského aktivisty Jana Bubeníka.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Krupauerová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme