Praha posílila ostrahu ambasády v Bagdádu. Radikálové brojí proti Čechům

Česká ambasáda v Bagdádu musela posílit bezpečnostní opatření. Z důvěryhodných zdrojů to zjistil Český rozhlas. Na internetových stránkách muslimských extremistů v Iráku totiž kolují ostře protičeské texty kvůli nedávnému zadržení elitních českých policistů na bagdádském letišti. Radikální opoziční servery Iráčany přesvědčují, že šlo o vražedné komando, které šíity řízená vláda používá k zabíjení sunnitů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z iráckých sunnitských serverů ke zprávě o Češích připojil snímek neznámých západních ozbrojenců

Jeden z iráckých sunnitských serverů ke zprávě o Češích připojil snímek neznámých západních ozbrojenců | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jistá stránka sympatizující se zakázanou stranou Baas tvrdí, že irácká vláda si najala žoldnéře z České republiky. Radikální sunnité na svých webech píší, že jedním z takových vražedných komand je i skupina Čechů zadržená zkraje ledna s vojenským vybavením při odletu ze země.

Protože irácké úřady Čechy nakonec pustily, vyvozují z toho radikálové, že vláda premiéra Núrího Málikího případ zametá pod koberec. Zadržení Čechů se podle této interpretace snaží Bagdád ututlat, protože se prý jedná o zabijáky pracující pro šíitské politiky, kteří tvoří páteř irácké vlády.

ČR: Byla to ochranka ambasády

Čeští činitelé uvádějí, že jde o naprosté překroucení situace. Zadrženi prý byli členové regulérní ochranky české ambasády v Bagdádu. Podle české strany měli všechny doklady v pořádku a na převážený bezpečnostní materiál měli povolení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostním incidentu telefonoval do Ranního Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Stali se prý ale obětí horlivé irácké bezpečnosti, která po odchodu Američanů z Iráku postupně přebírá kontrolu v zemi. Šéf Útvaru rychlého nasazení, který ambasádu hlídá, Libor Lochman Českému rozhlasu řekl, že bezpečnostní opatření jsou maximální.

„Bezpečnostní opatření jsou obecně na té nejvyšší úrovni. Častěji se dělá rekognoskační činnost kolem ambasády, shánějí se informace, ale není o tolik víc než dřív, protože situace v Bagdádu je sama o sobě dost nebezpečná,“ řekl Lochman.

Podle internetových stránek napojených na sunnitské opoziční skupiny se Češi snažili ze země vyvézt zbraně, včetně tlumičů, ale také plastickou trhavinu C4. Některé servery zveřejnily i fotografie – na nich je vidět několik vysypaných nábojů, zásobníky, u kterých není jisté, zda jsou plné, dále plynová maska s filtrem a patrně i balistická vesta. Na hromádce údajně odhalených věcí jsou i dvě irácké poznávací značky pro automobily.

Velvyslanec v Iráku: Bezpečnostní podmínky jsou dlouhodobě velmi špatné

Číst článek

Český zdroj nepopřel, že snímek znázorňuje zadržený materiál. Tvrdil ale, že na fotografii je pouze běžná výbava elitní ochranné jednotky. Vystavené poznávací značky jsou podle něj „patrně suvenýry.“

„Česká republika se stala jakýmsi klackem v iráckém vnitropolitickém boji. Vyostřuje se napětí mezi šíity a sunnity, dokonce se mluví o riziku občanské války,“ upozorňuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Před pár týdny vydala šíity vedená vláda zatykač na sunnitského viceprezidenta Hášimího, protože vedl jakási protišíitská komanda.

Milan Kopp, Jitka Malá, Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme