Praha pro přístupové rozhovory Chorvatska s EU

Chorvatsko by se podle prezidenta Václava Klause v dohledné době mělo také stát součástí Evropské unie. Prezident to uvedl po jednání s hlavou Chorvatské republiky Stjepanem Mesičem. Setkáním s ním zahájil svou třídenní státní návštěvu této země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a S. Mesič | Zdroj: ČTK

Chorvatsko mělo zahájit jednání o vstupu do Unie už letos na jaře. Rozhovory ale nezačaly kvůli pro Brusel nedostatečné spolupráci Záhřebu s Mezinárodním tribunálem pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii.

K soudu se nedostavil generál Ante Gotovina podezřelý ze spáchání válečných zločinů, většinou chorvatské společnosti ale považovaný za hrdinu.

Prezident Stjepan Mesič uvedl, že Chorvatsko spolupracuje s haagským tribunálem a nemá důvod skrývat jednoho občana, když všichni ostatní předvolaní do Haagu se před soud dostavili. "V Chorvatsku existuje politická vůle vydat generála Gotovinu, ale nemáme jedinou informaci o tom, kde on v tuto chvíli je," zdůraznil Mesič.

Prezident Klaus řekl, že vstup země do Evropské unie je komplexním fenoménem a neměl by tedy být blokován jen jedním izolovaným jevem. Připomněl, že dosud žádná země Unie nebyla přijata po splnění všech kritérií bruselské administrativy. Ani Chorvatsku by tedy nemělo nesplnění jedné podmínky zhatit jeho cestu do sjednocené Evropy.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme