Praha se o sídlo Evropského bankovního úřadu utká s Frankfurtem, Lucemburkem nebo Paříží

Evropské instituce doposud sídlící v Londýně se kvůli brexitu musí přesunout. O sídlo Evropského bankovního úřadu se přitom společně s dalšími sedmi městy uchází i Praha. Kromě ní se o přestěhování evropského bankovního regulátora z Británie zajímají také Frankfurt, Lucemburk, Paříž nebo Vídeň. Po uzávěrce kandidatur to oznámila Evropská komise. Kromě bankovní instituce se přesune i Evropská léková agentura.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské instituce se kvůli brexitu musí stěhovat. | Foto: pixabay.com

O získání sídla prestižních agentur se uchází celkem 23 evropských měst. Některá jako Varšava, Dublin nebo Brusel předložila kandidaturu na obě.

Evropská komise podle mluvčí Miny Andreevové teď začne nabídky vyhodnocovat a na konci září předloží svou hodnotící zprávu. Posuzovat je bude podle dopravní dostupnosti nebo podle schopnosti zajistit školy, lékaře a pracovní možnosti pro rodinné příslušníky úředníků.

Na novém místě musí být agentury také schopné fungovat od prvního dne odchodu Británie z unie. Kam se obě instituce přestěhují, rozhodnou členské státy v listopadu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme