Praha žádá od EU větší solidaritu v kauze kanadských víz

Česko volá po větší solidaritě Evropské unie ve věci zrušení kanadských víz pro naše občany. Na schůzce ministrů vnitra sedmadvacítky v Lucemburku vyzval své kolegy k větší aktivitě ministr Radek John. Žádal také o aktivnější přístup Evropskou komisi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanada

Kanada | Foto: Emanuel Macoun

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák v Ozvěnách dne připomněl, že český ministr vnitra žádal své kolegy o větší solidaritu. Informoval je o tom, že Česko už Kanadě poskytlo na 30 dokumentů o tom, jaké jsou u nás podpůrné programy pro Romy, vzdělávací programy pro děti a pro integraci atd.

Přehrát

00:00 / 00:00

O summitu ministrů vnitra zemí EU informoval zpravodaj P. Novák

Na tahu je komisařka

„Evropská unie by měla jednat. Žádáme, aby komisařka nebyla jakoby rozhodčí, ale ona se má postavit za Českou republiku, protože naše možnosti, tedy zavést víza, bohužel, nejsou, protože jsme v EU a očekáváme od Unie akci,“ řekl John Českému rozhlasu.

Novák poznamenal, že postoj Prahy podporuje Paříž, protože má své zkušenosti s obdobným problémem. Zastávají se nás také Bulhaři nebo Rumuni. Sympatie vyjadřuje i Maďarsko, ale prý i jemu hrozí uvalení vízové povinnosti i z něho totiž odjíždějí do Kanady Romové.

Solidární Bratislava

Ministrovi udělal radost slovenský postoj:„Jsem velmi šťastný, že Slovensko nás podpořilo a říkalo ostatním státům: teď se vám to neděje! Děje se to jenom České republice. Jestli nepomůžete, nebudete solidární, může se to stát i vám,“ tlumočil postoj Bratislavy Radek John Českému rozhlasu.

Ministr vnitra také oznámil, že bude v Praze jednat s německým protějškem Thomasem de Maiziérem o kontrolách českých řidičů v Německu.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme