Praha žádá zahraničí o pomoc v případu Pilipa a Bubeníka

Česká republika se obrátila kvůli uvěznění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě o pomoc na členské státy Evropské unie a na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ministr zahraničí Jan Kavan také osobním dopisem požádal o pomoc chilského prezidenta Ricarda Lagose a mexického ministra zahraničí Jorgeho Castaňedu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě k takovému postupu zavázala Kavana vláda na svém večerním mimořádném zasedání, na kterém hodnotila situaci vzniklou po zadržení Pilipa a Bubeníka. Šéf naší diplomacie Jan Kavan má oslovit ministry zahraničí třetích zemí, informovat je o situaci a požádat je o podporu. Je to dle jeho soudu jediná možnost, jak se vůbec na Kubu obrátit, protože její chování je krajně nestandardní a odmítá s českou stranou i jen vejít v kontakt.

Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský uvedl, že cílem plánovaného Kavanova kroku je vyvolání společné akce se zeměmi Evropské unie i dalšími státy. Velký význam při vyjednávání vláda přikládá také zemím Latinské Ameriky. Rychetský se rovněž chce obrátit na kubánského ministra spravedlnosti, protože podle něj jsou porušovány mezinárodní dohody o právní pomoci.

Rychetský také řekl, že se vláda pokusí Kubě doručit další protestní nótu, kterou při jednání schválila. Kubánský chargé d'affaires David Paulovich prý přestal s ministerstvem zahraničí komunikovat a žádné písemnosti nepřijímá. Vláda bude podle Rychetského „hledat jinou diplomatickou cestu“.

Jakoukoli pomoc směřující k propuštění českých občanů vítá ministr kultury Pavel Dostál.

Kuba Pilipovi a Bubeníkovi znemožňuje kontakt s českým zastupitelstvím v Havaně a porušuje tím mezinárodní úmluvy, řekl po jednání vlády náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. „Konzulární úředníci mají právo navštěvovat státní příslušníky, kteří jsou ve vězení, vazbě nebo jsou zadrženi,“ citoval Kmoníček z konzulární úmluvy.

O propuštění dvou českých občanů zadržených na Kubě bude v Havaně jednat šestičlená delegace Poslanecké sněmovny. Povede ji místopředsedkyně dolní komory parlementu Petra Buzková. Dalšími členy budou šéf sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek z ČSSD, stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil a zahraničně-političtí experti KSČM Miloslav Ransdorf, KDU-ČSL Vilém Holáň a Unie svobody Michal Lobkowicz. Kdy poslanci do Havany odletí se ještě neví. Záleží na tom, kdy jim Kuba poskytne víza.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme