Praktiky výslechů na Guantánamu opět terčem kritiky

Další vlnu kritiky na fungování americké věznice na Guantánamu rozvířil článek v nejnovějším vydání časopisu Time. Popisuje techniky použité při výslechu muže o kterém se vyšetřovatelé domnívali, že měl být dalším z únosců letadel 11. září 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US NAVY

Republikáni se domnívají, že ponižování a tvrdé zacházení je při snaze o záchranu lidských životů oprávněné, demokraté praktiky odsuzují.

Vysoce kvalifikovaný tým amerických vyšetřovatelů měl za úkol dostat z Mohammada al-Qahtamiho co se dalo, a proto připravil výslechy tak, aby zlomil muže, který měl být dvacátým únoscem letadel z 11. září, ale nedostal se do Ameriky.

Výslechy na Guantánamu začínaly ve 4 hodiny ráno a končily často o půlnoci. Vězně chyceného v Afghánistánu nutili stát dlouho ve stresových pozicích, nedovolili mu jít na toaletu a přiměli ho, aby se pomočil do kalhot; oholili muslimovi tvář a musel nosit na krku fotografie spoře oděných žen.

Podle demokratického senátora Chucka Hagela tyto postupy nepatří civilizovaným lidem, takové zacházení s lidmi je krátkozraké a nebezpečné.

Viceprezident: Gantánamo zavírat nebudeme

Americký viceprezident Dick Cheney prohlásil, že neexistuje žádný plán uzavření věznice Guantánamo. Reagoval tak na polemiku v této záležitosti, která probíhá mezi politiky v USA. Prezident George Bush ve středu ujistil americkou veřejnost, že dá prověřit všechny alternativy, které se týkají věznice Guantánamo.

Jakým směrem se bude situace vyvíjet, ale nenaznačil. Toto takzvané zadržovací zařízení bylo otevřeno v lednu 2002 a je v něm umístěno asi 520 osob. Ty jsou považovány za členy islamské teroristické sítě Al-Káida, nebo za příslušníky svrženého afghánského islamistického hnutí Taliban.

Pro to, aby byla věznice na Guantánamu uzavřena, se v poslední době vyslovily různé mezinárodní organizace na ochranu lidských práv a několik význačných osobností. Mezi nimi i bývalý americký prezident James Carter.

Ministr obrany Donald Rumsfeld ale minulý týden uzavření věznice vyloučil. Cheney s poukazem na výroky prezidenta Bushe a ministra Rumsfelda dodal, že "oba trvali na nezbytnosti, aby USA měly kapacitu věznit osoby, které jsme zadrželi během naší války proti terorismu".

"To, co si musíme uvědomit především, je, že lidé držení na Guantánamu jsou špatní lidé," zdůraznil. "Tím chci říct, že většinou to jsou teroristé. Byli dopadeni na bitevních polích v Afghánistánu nebo jako příslušníci Al-Káidy."

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme