‚Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců.‘ Ilegální těžaři zabili v Brazílii ochránce pralesa

Ilegální těžaři v pátek při plánovaném útoku v Brazílii zastřelili domorodého ochránce pralesa a dalšího člověka zranili. Při následné přestřelce s policií zemřel také jeden z útočníků. Podle zpravodajského serveru BBC vražda vzbuzuje obavy z rostoucího násilí proti obráncům brazilských lesů.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | Foto: Adriano Machado | Zdroj: Reuters

Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech.

Brazílie výrazně zrychlila odlesňování deštného pralesa, hlásí národní ústav

Číst článek

Ochránce Paula Paulina Guajajaru přepadli a zastřelili ránou do hlavy, když lovil v rezervaci Arariboia ve státě Maranhão na severovýchodě Brazílie. Paul Paulino byl členem skupiny zvané Strážci lesa, která bojuje proti těžbě v oblasti.

Podle neziskové organizace Survival International, jež prosazuje práva odloučených komunit, již byli v minulosti zavražděni nejméně tři další ochránci včetně mnoha jejich rodinných příslušníků.

Prezident Bolsonaro si již v minulosti vysloužil silnou kritiku za to, že nedokázal dostatečně ochránit území Strážců lesa na východě Amazonie. Často také vyjadřoval podporu farmářům a těžařům činným v tomto regionu. Kritizoval rovněž práci environmentálních aktivistů a snížil rozpočet brazilskému úřadu na ochranu životního prostředí.

Bolsonaro se pře s indiány kvůli budoucnosti pralesů. ‚Je lež tvrdit, že Amazonie je dědictvím lidstva,‘ řekl

Číst článek

„Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců,“ uvedla ve vyjádření organizace APIB, která zastupuje mnoho z 900 000 brazilských domorodých obyvatel. „Stupňování násilí v domorodých teritoriích je přímým důsledkem jeho nenávistných projevů a kroků namířeným proti našim lidem,“ uvedla APIB.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 000 členů. Spolek Strážci lesa založili v roce 2012 za účelem ochrany teritoria Arariboia.

„Někdy mám strach, ale musíme pozvednout hlavy a jednat. Jsme tu a bojujeme,“ řekl Paul Paulino letos agentuře Reuters. „Všude se ničí tolik přírody, dobré stromy se dřevem tvrdým jako ocel se kácí a odváží pryč. Musíme náš způsob života zachovat pro budoucnost našich dětí,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme