Praní špinavých peněz a podezřelé transakce. Brazilská policie obvinila Lahodu a další dva Čechy

Brazilská policie zadržela počátkem října trojici Čechů. Důvodem mají být podezřelé finanční transakce a podezření z praní špinavých peněz, informoval brazilský server Gauchazh. Mezi zadrženými je podle serveru Euro ostravský podnikatel Oldřich Lahoda a jeho obchodní partner Radomír Čespiva. Jméno třetího zadrženého není známo.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilští policisté ve státě Espírito Santo | Zdroj: Reuters

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že řeší konzulární případ tří Čechů, kteří byli zadrženi 5. října v brazilském městě Porto Alegre. „Oficiální informace, z čeho jsou přesně obviněni, prozatím nemáme k dispozici. Identitu zadržených nemůžeme s ohledem na ochranu osobních údajů sdělovat," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Případ je podle ní ve fázi výslechů.

Řízení pod vlivem, pašování, vraždy, krádeže. Ve vězeních po celém světě je 1227 Čechů

Číst článek

Podle brazilského serveru Gauchazh zadržení Lahody, Čespivy a ještě jednoho Čecha souvisí s obchody s drahými kameny, nemovitostmi a s podezřením z praní peněz. Skupina údajně od roku 2011 převedla do Brazílie čtyři miliony amerických dolarů z podezřelých aktivit, částka pohybující se na jejich účtech ale měla přesahovat 20 milionů dolarů, což by podle brazilského serveru ukazovalo na praní špinavých peněz.

Lahoda je známý jako lokální zákulisní hráč, který měl důvěrné vztahy s řadou ostravských politiků. „Lahoda byl také, byť to popírá, velmi aktivní v segmentu ostravského herního byznysu," tvrdí server Euro. O Lahodu se podle něj zajímala česká policie v souvislosti s případem údajného ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě, známým podle jména jednoho z jejích protagonistů jako kauza Dědic.

Brazilská policie zbavila podezření z praní špinavých peněz ostravského podnikatele Oldřicha Lahodu, jeho obchodního partnera Radomíra Čespivu a dalšího občana České republiky. Více čtěte ZDE.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme