Prasata si hrají, krávy poslouchají hudbu. Farmáři tak dodržují unijní směrnici

A co prasata, mají si s čím hrát? Tak se dnes ptají úředníci Evropské komise. Od začátku ledna totiž platí unijní směrnice, podle které musí mít chovaná zvířata zábavu – tedy trvalý přístup k materiálům, se kterými si můžou hrát. A tak jim farmáři dávají PET láhve, anebo dokonce instalují do chléva tablety. Na snížení stresu je dobrá i hudba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvířatům se musí podle unijní směrnice poskytnout zábava. | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Každý rodič ví, že dítě, které si hraje, nezlobí. To samé ale platí i pro prasata. Edward Lewandowski těm svým navěsil do chléva řetězy, které olizují a okusují.

„Prasata se nudí a poté mají sklony ke kanibalismu. Navzájem se ohryzávají, ale když si mají s čím hrát, tak je to nenapadne,“ říká chovatel, který unijní nařízení schvaluje.

„Pro mě to není nic nového, protože já už se snažím dvacet let bavit svá zvířata. A důvod? Vidíte, jak jsou ty řetězy odřené, až svítí. To znamená, že to prasata baví,“ tvrdí chovatel a veterinář Waldemar Wlodala dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

S polským chovatelem prasat natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

„Díky tomu jsou lepší přírůstky, zvířata jsou zdravější a hlavně šťastnější.“

Edward Lewandowski chová několik set vepřů. Dlouho přemýšlel nad tím, jak nudící se prasata zabavit.

„Ještě jim házíme barel po rostlinném oleji. Hrají si s ním jako s balonem.“ A syn polského zemědělce dodává další zkušenosti:

„Kdysi jsme jim dávali i pneumatiky, ale ty se ukázaly jako velké a nezdravé. Zkoušeli jsme i dřevěné špalíčky, ale ty zase škodily střevům prasat.“

To, že zábava zvířatům prospívá, se ví už řadu let. V jednom kravíně na jihu Polska motivují dojnice hudbou.

„Na začátku jsme jim pouštěli Beethovena a Bacha. Krávy to sice poslouchaly, ale naše lidi to trochu unavovalo,“ řekla televizi TVN paní Katarzyna. A tak přeladili na disko. Krávy mají kupodivu rády i jazz.

Chovatel prasat Edward Lewandowski připravoval zábavu pro svá zvířata dávno před unijní směrnicí. | Foto: Petr Vavrouška

Jedna jazzová kapela z Velké Británie objíždí různé farmy a vyhrává právě stračenám. Na neobvyklý nápad, jak vyhovět směrnici Evropské komise, přišli v Nizozemsku.

„Jeden holandský chovatel má na farmě obrovský tablet a prasata loví rypákem na obrazovce pohybující se předmět. Ale to už je podle mě přehnané,“ myslí si Edward Lewandowski.

V českých chovech se nikdo do žádných bizarních způsobů zábavy pro krávy nebo prasata zatím nepustil. Nařízení unie dodržují farmáři konzervativním způsobem. Dávají zvířatům na hraní dřevěné špalky nebo balíky slámy.

„Zatím mě nikdo kvůli hračkám pro vepře nekontroloval, ale vím, že časem se tady někdo objeví. Pokud by si neměla zvířata s čím hrát, můžu dokonce přijít o dotace. A to rozhodně nechci,“ dodává pan Lewandowski.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme