Pravá IRA vyhrožuje britským bankéřům

Odštěpenecká bojůvka Irské republikánské armády, která si říká Pravá IRA, se údajně znovu chystá sáhnout k ozbrojenému boji na území Velké Británie. V rozhovoru pro britský list Guardian to uvedli její předáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z památníků obětí sektářského násilí v severoirském Belfastu | Foto: Jaroslav Skalický

V 90. letech Irská republikánská armáda podnikla několik teroristických útoků na cíle v londýnské City, která je světovým finančním centrem. Teď šéfové Pravé IRA tvrdí, že znovu zaútočí na banky a bankéře. Podle londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky není dobré výhružky podceňovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhružky Pravé IRA na Rádiu Česko přiblížil londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

„Většinou, pokud něčím pohrozili, tak bohužel pro oběti to také uskutečnili. Nicméně hrozbu je potřeba vidět v širším kontextu odumírajícího ozbrojeného irského republikánského hnutí. Možná v tomto případě mluvčímu Pravé IRA šlo spíše o zvýšení profilu své organizace a rozptýlení obav o tom, že skutečná IRA vyjednává za zády svých stoupenců s irskou a britskou vládou.“

Pravá IRA je ale relativně malá buňka. Analýzy navíc naznačují, že tato skupina nemá dostatek finančních a materiálních prostředků, aby své hrozby uskutečnila. „Sice vlastní určitý počet ručních zbraní, především samopalů, a má přístup k výbušninám, ale nemá logistické zajištění k tomu, aby je dokázala snadno a nepozorovaně přepravit například na Britské území,“ vysvětluje londýnský spolupracovník ČRo.

Poslední útok IRA se stal loni a zahynuli při něm dva britští vojáci, kteří se v kasárnách v Severním Irsku připravovali na svou misi do Afghánistánu. "Je ale pravda, že první desetiletí současného století se obešlo bez nějakých vážných incidentů,“ dodává Kocourek.

Milan Kocourek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme