Pravá kolínská je pouze z Kolína nad Rýnem

Kolín nad Rýnem vyniká řadou prvenství a zvláštností před ostatními německými městy. Koná se tu slavný karneval, který má své kořeny ještě v pohanských zvycích místních obyvatel, kteří svůj pozdější původ ale odvozují od Římanů; tím se prý liší od ostatních obyvatel SRN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

parfémy | Foto: Vlastimil Hankus

Kolín v historii skutečně dokázal svoji sílu, např. jako bohaté hansovní město, byť k moři je odsud skutečně daleko, později dobyl svět kolínskou vodou a dnes se pyšní největší multifunkční halou v Německu, Kolínskou arénou.

Když používáte kolínskou vodu, je to jako když pijete plzeňské pivo. Tak jako pouze plzeňský Prazdroj nabízí neopakovatelnou českou kvalitu, pak jen originální kolínská voda, či eau-de-Cologne je onou původní medicínou a pozdější voňavkou, která dala světu název jednoho druhu toaletní vody.

"Svého času vznikla právě v Kolíně originální továrna na parfémy, která je dnes nejstarší svého druhu na světě," říká historik Otto Richter. Zakladatel továrny Johann Maria Farina tak učinil v roce 1709, když smíchal citronový, pomerančový, bergamotový, mandarínkový, limetkový a cedrový olej a dal tak vzniknout aqua mirabilis, zázračné vodě k zevnímu i vnitřnímu užití. Podle původní receptury se toaletní voda míchá dodnes.

Také firma Farina vyrábějící Originální kolínskou vodu existuje dodnes. " Je tu ale jeden problém, pokračuje Dr. Otto Richter, protože tato firma není ve světě téměř vůbec známá; celosvětově proslavený výrobce kolínské vody je firma Mülhens, která vyrábí kolínskou "4711". Toto číslo dostala podle domu někdejšího majitele firmy. Když totiž Kolín odsadila napoleonská vojska, jejich velitel nařídil první číslování domů."

Originální kolínská 4711 je mladší a za jejím vznikem stojí kartuziánský mnich; ten novomanželům Mülhensovým z neznámých důvodů daroval originální recept na výrobu zázračné vody, aqua mirabilis, pocházející z jeho rodu - Farinů a předurčil vlastně tak budoucnost Mülhensových na celá století dopředu, jako výrobců úspěšné kolínské vody.

Ještě dlouho se o výrobu aqua mirabilis dělila řada podnikatelů ve městě. Až v roce 1881, aby bylo jasno od jakého výrobce skutečně jde, zda o Farinu, nebo Mülhensovi, nazval jejich vnuk Ferdinand firmu jasně ale dlouze, Továrna na Kolínskou vodu a parfumerii, Glockengasse 4711, naproti koňské poště, od Ferdinanda Mülhense.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme