Pravděpodobní Litviněnkovi vrazi za sebou nechali stopy polonia, potvrdilo soudní šetření

Oba pravděpodobní pachatelé vraždy někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka manipulovali v Londýně s vražednou látkou. Soudní vyšetřování potvrdilo, že se stopy radioaktivního polonia 210 našly v hotelových pokojích Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna. Hlasitý kritik Kremlu Litviněnko zemřel v Londýně v listopadu 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Personál londýnského hotelu Best Western na Shaftesbury Avenue si na oba někdejší pracovníky KGB velmi dobře pamatuje.

Lugovoj s Kovtunem, které Moskva odmítla vydat ke stíhání do Británie, prý na sebe poutali pozornost extravagantním oblečením i šperky, které dávali na odiv, zaznělo v londýnské soudní síni.

Kritik Kremlu Litviněnko zemřel v listopadu roku 2006 na otravu poloniem 210, který mu pravděpodobně dal někdo do čaje při schůzce s dalšími bývalými agenty KGB Andrejem Lugovým a Dmitrijem Kovtunem v londýnském hotelu.

Policejní specialisté zjistili stopy polonia v pokojích obou podezřelých.

Podle reportéra Guardianu Luka Hardinga, který kauzu sleduje od prvopočátku, ukázal dosavadní průběh vyšetřování, že Lugovoj s Kovtunem nejspíš vůbec netušili, jakou jedovatou látku mají v rukou a že je polonium vysoce radioaktivní.

Veřejné vyšetřování vedené sirem Robertem Owenem má osvětlit pozadí Litviněnkovy vraždy, která se připisuje ruskému státu.

Manžel pracoval pro britskou MI6, říká Litviněnková v rozhovoru pro ČRo

Číst článek

Marina Litviněnková, vdova po bývalém pracovníkovi KGB a FSB Alexandru Litviněnkovi | Foto: Reuters

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme