Pravděpodobný příští španělský premiér se snaží uklidnit trhy

Španělsko se snaží těsně před volbami uklidnit finanční trhy. Ty totiž žádají za půjčky vládě v Madridu stále větší úrok; dnes se úrok na 10leté dluhopisy na trzích vyšplhal na 7 procent. Při podobně vysokých úrocích přitom už některé jiné státy musely požádat o mezinárodní finanční pomoc. Už teď se ovšem snaží vysílat uklidňující poselství Evropě šéf konzervativní Strany lidové Mariano Rajoy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf konzervativní Strany lidové Mariano Rajoy | Foto: ČTK/AP

Po Řecku a Itálii bude mít nového šéfa vlády i Španělsko. Tady to ale nebude technokrat s úřednickým kabinetem: Španělé si svého „krizového manažera" vyberou v neděli ve volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo ve Španělsku sleduje předvolební situaci zvláštní zpravodaj Radiožurnálu David Koubek

Dosavadní vláda Socialistické strany končí o 4 měsíce dřív v situaci, kdy je víc než každý pátý obyvatel nezaměstnaný a ekonomiku už tak dusí škrty ve státních výdajích a ekonomické zpomalení v zahraničí.

Mariano Rajoy je politik, který podle předvolebních průzkumů vyhraje se svou Stranou lidovou, tedy středopravicovou konzervativní stranou. Ve dvou předchozích volbách už se o to pokoušel, ale bez úspěchu. Teď mu sondáže dávají dostatečný náskok, a dokonce se mluví o absolutní většině jedné strany v parlamentu.

I když volby jsou teprve v neděli a teprve ony rozhodnout, média už dokonce spekulují, kdo by mohl být v budoucí vládě. Jisté je jen to, že to budoucí premiér nebude mít vůbec lehké.

Španělsko uklidňuje Evropu

Ve Španělsku se mluví kontaktech Mariana Rajoye s evropskými politiky. Především s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou prý byl Rajoy podle spekulací a zdrojů některých španělských médií několikrát v kontaktu. Sám Rajoy ovšem v dnešním velkém rozhovoru pro El País říká, že osobně mluvil s německou kancléřkou před více než dvěma měsíci.

Někteří Španělé na to jsou trošku alergičtí a mluví o německo-francouzském duu „Merkozy" s despektem. Je to především kancléřka Merkelová, která podle některých kritiků vládne Evropě, dokonce některé blogy tu píší o tom, že už vyměnila pět premiérů v Evropské unii.

Pravděpodobný budoucí španělský premiér především uklidňuje Evropskou unii. Říká, že Španělsku pod jeho vládou bude možné věřit mimo jiné v tom, dodrží všechny závazky, které už země dala. Tedy především, že bude snižovat deficit státního rozpočtu až na 4,4 procenta HDP. To ale bude znamenat další rozsáhlé škrty v rozpočtových výdajích.

Kampaň není růžová, ale ani černá

Ekonomika je hlavním bodem předvolební kampaně. Nezaměstnanost ve Španělsku je téměř 22 procent. I kvůli zpomalení v zahraničí se stále snižují prognózy hospodářského růstu. Současná vláda upravila tu nejnovější pro rok 2011 z 1,3 procenta na 0,8. Někteří ekonomové to ale vidí jako stále příliš optimistický výhled.

Politici proto na mítincích neslibují okamžité zlepšení. Šéf konzervativní středopravicové Strany lidové Rajoy věří, že pokud bude u vlády, na konci funkčního období bude pracovních příležitostí více. Jeho strana ovšem přiznává, že bude škrtat. Nemá se to dotknout důchodů - to je jedna z mála zásadních a konkrétních zásad.

Ale jinak se bude šetřit ve všech oblastech, včetně školství a zdravotnictví. O dávky přijdou i někteří nezaměstnaní a pořádně hospodařit, tedy šetřit, kde se dá, budou muset i regionální vlády. Ale daně se podle Lidové strany zvyšovat nebudou.

Socialistická strana, která vládla uplynulých necelých 8 let, tvrdí, že škrtat už se víc nedá. Ale to je už spíš jen předvolební protiútok, protože v uplynulých dvou letech utahovali opasky právě socialisté.

David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme