Pravděpodobný příští španělský premiér se snaží uklidnit trhy

Španělsko se snaží těsně před volbami uklidnit finanční trhy. Ty totiž žádají za půjčky vládě v Madridu stále větší úrok; dnes se úrok na 10leté dluhopisy na trzích vyšplhal na 7 procent. Při podobně vysokých úrocích přitom už některé jiné státy musely požádat o mezinárodní finanční pomoc. Už teď se ovšem snaží vysílat uklidňující poselství Evropě šéf konzervativní Strany lidové Mariano Rajoy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf konzervativní Strany lidové Mariano Rajoy

Šéf konzervativní Strany lidové Mariano Rajoy | Zdroj: ČTK

Po Řecku a Itálii bude mít nového šéfa vlády i Španělsko. Tady to ale nebude technokrat s úřednickým kabinetem: Španělé si svého „krizového manažera" vyberou v neděli ve volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo ve Španělsku sleduje předvolební situaci zvláštní zpravodaj Radiožurnálu David Koubek

Dosavadní vláda Socialistické strany končí o 4 měsíce dřív v situaci, kdy je víc než každý pátý obyvatel nezaměstnaný a ekonomiku už tak dusí škrty ve státních výdajích a ekonomické zpomalení v zahraničí.

Mariano Rajoy je politik, který podle předvolebních průzkumů vyhraje se svou Stranou lidovou, tedy středopravicovou konzervativní stranou. Ve dvou předchozích volbách už se o to pokoušel, ale bez úspěchu. Teď mu sondáže dávají dostatečný náskok, a dokonce se mluví o absolutní většině jedné strany v parlamentu.

I když volby jsou teprve v neděli a teprve ony rozhodnout, média už dokonce spekulují, kdo by mohl být v budoucí vládě. Jisté je jen to, že to budoucí premiér nebude mít vůbec lehké.

Španělsko uklidňuje Evropu

Ve Španělsku se mluví kontaktech Mariana Rajoye s evropskými politiky. Především s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou prý byl Rajoy podle spekulací a zdrojů některých španělských médií několikrát v kontaktu. Sám Rajoy ovšem v dnešním velkém rozhovoru pro El País říká, že osobně mluvil s německou kancléřkou před více než dvěma měsíci.

Někteří Španělé na to jsou trošku alergičtí a mluví o německo-francouzském duu „Merkozy" s despektem. Je to především kancléřka Merkelová, která podle některých kritiků vládne Evropě, dokonce některé blogy tu píší o tom, že už vyměnila pět premiérů v Evropské unii.

Pravděpodobný budoucí španělský premiér především uklidňuje Evropskou unii. Říká, že Španělsku pod jeho vládou bude možné věřit mimo jiné v tom, dodrží všechny závazky, které už země dala. Tedy především, že bude snižovat deficit státního rozpočtu až na 4,4 procenta HDP. To ale bude znamenat další rozsáhlé škrty v rozpočtových výdajích.

Kampaň není růžová, ale ani černá

Ekonomika je hlavním bodem předvolební kampaně. Nezaměstnanost ve Španělsku je téměř 22 procent. I kvůli zpomalení v zahraničí se stále snižují prognózy hospodářského růstu. Současná vláda upravila tu nejnovější pro rok 2011 z 1,3 procenta na 0,8. Někteří ekonomové to ale vidí jako stále příliš optimistický výhled.

Politici proto na mítincích neslibují okamžité zlepšení. Šéf konzervativní středopravicové Strany lidové Rajoy věří, že pokud bude u vlády, na konci funkčního období bude pracovních příležitostí více. Jeho strana ovšem přiznává, že bude škrtat. Nemá se to dotknout důchodů - to je jedna z mála zásadních a konkrétních zásad.

Ale jinak se bude šetřit ve všech oblastech, včetně školství a zdravotnictví. O dávky přijdou i někteří nezaměstnaní a pořádně hospodařit, tedy šetřit, kde se dá, budou muset i regionální vlády. Ale daně se podle Lidové strany zvyšovat nebudou.

Socialistická strana, která vládla uplynulých necelých 8 let, tvrdí, že škrtat už se víc nedá. Ale to je už spíš jen předvolební protiútok, protože v uplynulých dvou letech utahovali opasky právě socialisté.

David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme