Pravicový extremismus je podle kancléřky ostudou Německa
Německá kancléřka Angela Merkelová označila krajně pravicový extremismus za ostudu pro Německo. Prohlásila to na stranickém sjezdu CDU. Po odhalení gangu neonacistů řada německých politiků volá po zákazu činnosti Národnědemokratické strany NPD.
Vyšetřovatelé mezitím zjistili, že skupina durynských extrémistů spáchala více trestných činů, než se předpokládalo. Vedle 10 vražd a několika přepadení bank durynská skupina neonacistů zřejmě spáchala v Kolíně nad Rýnem dva bombové útoky. Atentátu v roce 2004 pravděpodobně předcházel ještě jeden o tři roky dříve.
Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich důrazně žádá vysvětlení, jak je možné, že policie více než 10 let neodhalila spojení mezi vraždami a pravicově extrémistickou scénou. Podle Roberta Schustera z Ústavu mezinárodních vztahů může být důvodem roztříštěnost vražd po celém Německu.
Po objasnění případu volá také kancléřka Merkelová, která řádění neonacistů označila dnes na stranickém sjezdu CDU za ostudu pro Německo. Zároveň se chce znovu pokusit o zákaz činnosti Národnědemokratické strany NPD, která je politickým orgánem krajně pravicové scény.
Angela Merkelová tak podle Schustera dala jasně najevo, že Německo je demokratická země, kde je něco takového nepřípustné.
„Angela Merkelová nečekala den nebo dva, až budou známy další podrobnosti v souvislosti s tímto odhaleným případem aktivit skupiny neonacistů, ale ona s tím prohlášením přišla relativně záhy, právě aby vydala jasný signál a nenechala nikoho na pochybách, že současné Německo je Německo demokratické, které něco podobného kategoricky odsuzuje,“ zmínil Schuster.
ČTĚTE TAKÉ: Odhalení neonacistické teroristické buňky v Německu vrací do hry zákaz NPD
Strana NPD se v celoněmeckém hledisku pohybuje okolo tří procent a méně hlasů. Regionálně je ale silná v Sasku a v severní části východního Německa, kde zasedla i v regionálním parlamentu.
„Pokud jde o Sasko, tam je třeba říct, že tam se její politická práce opírá o velmi systematickou činnost na komunální úrovni. Takže to není nějaká jednorázová protestní záležitost, že by lidé nespokojení s politikou úřadující vlády dali hlas Národním demokratům, ale pramení to ze systematické práce na komunální úrovni, kdy se oni takto snaží infiltrovat do normální společnosti,“ vysvětlil Schuster.
Doplnil, že novým trendem je v NPD snaha o integraci představitelů velmi militantní skinheadské scény ve východním Německu. „Nemají ostych tyto radikály, tyto skutečně násilné radikály ve své straně tolerovat, a dávat jim hlavně prostor.“
Krajní pravice tak podle Schustera v Německu nesílí, ale její část přechází od slov k činům. „Už to nejsou jenom nějaké běžné pouliční demonstrace, případně napadení cizinců nebo lidí třeba s tmavou pletí, ale už je to systematické vyhledávání, vytipování potenciálních obětí, a jejich zabíjení. Což vlastně až dosud nebylo známo,“ připomněl.