Skandál v elitním komandu: ve skladech německého KSK chybí desítky kilogramů výbušnin a tisíce nábojů

Německá armáda čelí dlouhodobé kritice za poměry v elitním komandu KSK. V jeho řadách jsou desítky mužů podezřelých z pravicového extremismu. Jednotka teď prochází výraznou proměnou, do celého skandálu se ale nově zapletl i samotný velitel.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci německého elitního komanda KSK

Příslušníci německého elitního komanda KSK | Foto: Björn Trotzki | Zdroj: Reuters

Armáda kvůli dění v KSK nyní vede rozsáhlé vyšetřování. Vedle zmíněných problémů s neonacisty při něm objevila velké nesrovnalosti ve skladech zbraní. Za poslední roky z nich zmizelo nejméně 50 tisíc nábojů a na 50 kilogramů výbušnin.

Německé úřady přitom už delší dobu ví, že se lidé z ultrapravice tajně vyzbrojují na případnou občanskou válku. U jednoho bývalého člena KSK dokonce objevili nelegálně držený samopal a poměrně velký arzenál další munice.

Velitel komanda chtěl podobné problémy vyřešit dost netradiční metodou. Rozhodl se vyhlásit takzvanou amnestii. Svým mužům zkrátka slíbil, že je po odevzdání zbraní nebude nijak stíhat a zůstane to jen mezi nimi.

Německá armáda zahájila reformu elitního komanda KSK, chce rozbít neonacistickou buňku

Číst článek

Sice tím opravdu dosáhl toho, že se do skladů vrátilo zhruba 25 tisíc nábojů a velká část granátů, v kombinaci s velkým výskytem extremistů je ale vedení podezřelé, že se rozhodlo tyto vojáky krýt.

KSK má v rámci bundeswehru velmi výsadní postavení. Zbraně si nakupuje nezávisle na zbytku armády. Vedle toho má třeba i vlastní okruh instruktorů, podle magazínu Spiegel jsou tak její vojáci  izolovaní od okolí. Zřejmě i proto se mezi nimi lépe šíří radikální názory.

Ministerstvo obrany se rozhodlo celou KSK reorganizovat. Dokonce zrušilo celou jednu její rotu, kde byl významný počet extremistů. Komando by se mělo v budoucnu zařadit mezi ostatní složky bundeswehru.

Celou přestavbu má na starosti dlouholetý velitel Markus Kreitmar, ten je ale nyní kvůli amnestii na zbraně mezi podezřelými z trestného činu. KSK tak ve výsledku jen dostal do dalšího skandálu. Ministerstvo obrany přitom komandu dalo poslední ultimátum: má se teď buď očistit, nebo ho armáda rozpustí a jeho úkoly převezmou nějaké jiné jednotky.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme