Pravicový radikál Kotleba podle průzkumu obhájí post hejtmana, opozice chce spojit síly

Úřadující hejtman a předseda krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba by obhájil post předsedy Banskobystrického kraje. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění agentury Focus. Krajské volby se na Slovensku uskuteční letos na podzim.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kotleba | Foto: zdroj: YouTube.com

Podle sondáže, jejíž výsledky agentura poskytla, by Kotlebu volilo 25,9 procenta ze skupiny respondentů, kteří jsou rozhodnuti pro některého z osmi kandidátů.

Na druhém místě s podporou 20 procent skončil podnikatel Ján Lunter před poslancem opoziční strany Svoboda a solidarita Martinem Klusem s podporou 16,6 procenta.

Kotleba se stal v roce 2013 největším překvapením krajských voleb na Slovensku, když uspěl v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Stávající vládní koalice letos v březnu prosadila změnu volebních pravidel, nově tak o hejtmanech rozhodnou voliči pouze v jednokolovém hlasování.

Soupeři proti Kotlebovi

Někteří kandidáti o post předsedy Banskobystrického kraje se již nechali slyšet, že jsou připraveni vzdát se kandidatury ve prospěch silnějšího soupeře, aby Kotleba neobhájil post hejtmana. Svého favorita v kraji neoznámili například vládní sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

V předchozích krajských volbách hejtmanů na Slovensku uspělo až šest kandidátů, které podporoval Směr-SD. Slovensko je rozděleno do osmi krajů.

LSNS, která se vymezila vůči EU a NATO, jakož i vůči Romům, se postarala i o překvapení v loňských parlamentních volbách na Slovensku, ve kterých získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

Slovenský generální prokurátor v květnu podal k soudu návrh na rozpuštění LSNS. Strana podle prokuratury svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme