Pravidelné lety nad Severní Koreou budou pokračovat

Spojené Státy přizpůsobí své výzvědné lety nad Severní Koreou vyostřené konfrontační situaci. Nová opatření přicházejí v reakci na nedělní incident při kterém se severokorejské stíhačky nebezpečně přiblížily k americkému špionážnímu letadlu v mezinárodním vzdušném prostoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkumný letoun U-2

Průzkumný letoun U-2 | Foto: Air Force link

Pravidelné tety špionážních letadel RC 135 z amerických vojenských základen v Japonsku budou pokračovat. Následné mise budou pod ochranou amerických stíhaček. Podle vojenských zdrojů listu New York Times se tím ale zvýší napětí, jsme svědky velmi vážného válečného signálu ze strany Severní Korei a jde o sérii provokací, říkají experti Pentagonu. Podle prezidenta Bushe musí být Severní Korea přesvědčena o špatnosti záměru ohrožovat Spojené Státy pokračováním vývoje jaderných zbraní. Snahou Američanů je vytvořit koalici Ruska, Číny, Jižní Koreje, Japonska a Spojených Států a najít diplomatické řešení. Vojenské řešení je až to poslední řekl George Bush.

Cílem misí zpravodajských letadel je monitorování severokorejských sil, jaderných zařízení a případných zkoušek balistických raket. Nepředvídatelné jsou možné severokorejské reakce na začínající americko-jihokorejské manévry.

Podle amerických expertů je jediným cílem Pchjongjangu přežití tamního režimu, Americké zpravodajské služby minulý týden oznámily, že Severní Korea spustila jaderný reaktor a vystřelila poprvé za tři roky do moře mezi Koreou a Japonskem raketu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme