Pravidla pro práci v zahraničí se změní, dohodl se Macron se Sobotkou a Ficem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se shodl se zástupci České republiky, Slovenska a Rakouska na reformě směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí. Potvrdil to rakouský kancléř Christian Kern. Dohodu o nových pravidlech uzavřou země nejdříve v říjnu. Macron v ní chce například prosadit spravedlivé odměňování zaměstnanců z východu, nebo zkrátit dobu, po kterou mohou v zahraničí pracovat.

Salcburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico, Emmanuel Macron, Christian Kern a Bohuslav Sobotka na setkání v rakouském Salcburku | Foto: Kerstin Joensson | Zdroj: ČTK/AP

Společnosti nyní vysílají pracovníky ze zemí s nižšími platy do hostitelských států bez nutnosti platit tam daně nebo sociální pojištění. To podle francouzského prezidenta i rakouského kancléře vytváří neférové podmínky pro ostatní firmy.

Současné podmínky prý odporují podstatě Evropské Unie. Emmanuel Macron zdůraznil, že chce unii, která chrání před sociálním dumpingem.

Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ale vidí problémy se zaměstnáváním vysílaných pracovníků na obou stranách. Tvrdí, že levnou pracovní sílu využívají i západní firmy působící v Česku, když šetří na mzdách pro české zaměstnance.

Sobotka dodal, že Česká republika chce na podobu konečné dohody dohlížet. „Protože tato dnešní schůzka byla mimo jiné o tom, jak posílit soudržnost Evropské unie, tak jsme dosáhli určitého pokroku a chci říci za Českou republiku, že jsme připraveni na expertní úrovni zintenzivnit jednání ze všemi našimi partnery tak, abychom dosáhli rozumné, vyvážené dohody.“  

Pro jednání o vysílání zahraničích pracovníků si Macron vybral právě představitele Česka a Slovenska jako jediné ze zemí Visegrádské čtyřky. V následujících dnech se vydá ještě do Bulharska a Rumunska.

Pavlína Nečásková, Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme