Právníci chtějí nižší trest pro Kanaďana na Guantánamu

Na Guantánamu se rozhoduje o osudu nejmladšího vězně. Právníci Kanaďana egyptského původu Omara Khadra odmítají dohodu o nižším trestu, výměnou za přiznání k válečnému zločinu. Khadrovi bylo v době, kdy měl v Afghánistánu zabít granátem amerického vojáka patnáct let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna Guantánamo | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Právník Omara Khadra Barry Coburn v rozhovoru pro Český rozhlas popřel, že by obhajoba dosáhla jakoukoli dohodu s žalobou. Podle některých informací měl totiž třiadvacetiletý Omar Khadr po osmi letech na Guantánamu dostat nabídku: když se přizná k hlavnímu bodu žaloby, zabití amerického vojáka, dostane relativně nízký trest pět let.

To by mělo americké vládě ušetřit táhlý vojenský proces, při kterém poprvé v historii žaluje z válečných zločinů člověka, kterému mělo být v době jejich spáchání 15 let.

Khadrův obhájce ale nic takového nepotvrdil. Soustřeďuje se prý na to, aby soudce nepřipustil Khadrovo přiznání, které bylo údajně vynucené týráním jeho klienta vyšetřovateli po zadržení v roce 2002.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme