Právník Čechů zadržených v Řecku: Zákon porušili, ale o trestný čin nejde

Dvojice českých programátorů obviněných ze špionáže už strávila přes dva měsíce v řecké vyšetřovací vazbě a čeká je soud. Náš reportér náhledl na ostrově Chios do příslušného vyšetřovacího spisu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dvojice Čechů už je přes dva měsíce v Řecké vyšetřovací vazbě kvůli obvinění ze špionáže. Pro Řeky to jsou jasní turečtí špioni, kteří se na ostrově Limnos po nocích plížili k vojenským základnám a s pomocí speciální techniky si je fotili.

Česká republika je naopak přesvědčena, že při nejhorším jde o dvojici naivních mladíků, kteří se chtěli podívat na místa, která důvěrně znali z bojové počítačové hry. Radiožurnálu se podařilo nahlédnout do jejich soudního spisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S právníkem Čechů zadržených v Řecku mluvil přímo na ostrově Chios redaktor Radiožurnálu Ondřej Bouda

Notebooky, foťák, kamera, mobilní telefony a několik flashových pamětí, předčítá právník údajných špionů Panagiolis Eleftheriou, seznam zabavených věcí. Chybí na něm přístroje pro noční vidění i zvláštní špionážní hodinky, které podle prvních spekulací měla dvojice při své práci využívat.

„S takovou výbavou jezdí dnes téměř každý turista. Ale řečtí vyšetřovatelé si i tak myslí, že jde o něco podezřelého,“ vysvětluje právník.

Svědek

V neprospěch jeho klientů hraje fakt, že policie našla svědka. Ten se přihlásil sám dobrovolně. A jeho výpověď se dá vykládat mnoha způsoby.

„No, a ve složce je i několik neoznačených nepodepsaných dokumentů. Jako takové jsou u soudu nepřípustné. Jejich původ bude pravděpodobně potřeba hledat u tajných služeb. A vyplývá z nich například to, že někdo dvojici sledoval ještě před jejich příletem do Řecka a o jejich plánech informoval místní úřady.“

Nezpochybnitelným faktem je, že dvojice programátorů si opravdu fotila vojenské objekty.

„Jde ale celkem o 14 obrázků pořízených za jízdy z auta. A to navíc po veřejných silnicích. Na internetu se dají bez potíží najít mnohem podrobnější a kvalitnější. Těžko tedy uvěřit, že by mohli sloužit ke špionážním účelům.“

Panagiolis Eleftheriou přiznává, že fotky porušují zákon. Vojenské objekty se v Řecku nesmí fotit bez povolení. Jenže tento přestupek se většinou řeší jen pokutou. A právník je přesvědčen, že skutkovou podstatu trestného činu špionáže jeho klienti nenaplnili.

A dosavadní neúspěch vysvětluje tím, že pro uvalení vazby stačí podezření. U soudu, ale podle toho co je teď ve spisu, budou pro vinu chybět důkazy. Kdy k němu dojde, to se ale teď odhadnout nedá. Řecké úřady mají ze zákona na vyšetřování dlouhých 18 měsíců.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Ondřej Bouda, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme