Bývalý právník FBI přiznal, že zfalšoval e-mail CIA. Týkal se sledování někdejšího Trumpova poradce

Bývalý právník amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Kevin Clinesmith se ve středu přiznal, že zfalšoval dokument, který se týkal sledování někdejšího poradce prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura AP. Vyšetřovatelé se o poradce Cartera Page zajímali v souvislosti s vyšetřováním možných zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrála FBI nese jméno Johna Edgara Hoovera, bývalého ředitele agentury

„Tehdy jsem věřil, že informace, kterou jsem vložil do e-mailu, byla správná, ale souhlasím, že (tato) informace... tam původně nebyla a já ji tam vložil,“ uvedl ve středu Clinesmith. Ilustrační foto | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Clinesmith je podle AP prvním bývalým či současným státním zaměstnancem, kterého obvinil zvláštní tým Johna Durhama z ministerstva spravedlnosti. Ten se zabývá případnými chybami FBI při vyšetřování možných zásahů Ruska do prezidentských voleb před čtyřmi lety. Durhamův tým se soustředil především na případ Trumpova exporadce Page.

‚Agresivní snaha ovlivnit volby z roku 2016.‘ Hackerské útoky proti demokratům podle Senátu nařídil Putin

Číst článek

Někdejší právník FBI Clinesmith se u soudu přiznal, že pozměnil obsah e-mailu Ústřední zpravodajské služby (CIA), který FBI použila v roce 2017, když žádala u tajného soudu o prodloužení povolení ke sledování Page.

FBI podezírala Page ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Povolení soudu k jeho odposlechům na základě zfalšovaného dokumentu nakonec dostala.

„Tehdy jsem věřil, že informace, kterou jsem vložil do e-mailu, byla správná, ale souhlasím, že (tato) informace... tam původně nebyla a já ji tam vložil,“ uvedl ve středu Clinesmith.

Podle agentury AP hrozí Clinesmithovi šest měsíců vězení. Soud by měl o jeho vině a výši trestu rozhodnout 10. prosince.

O Page se zajímal také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách objasňoval. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Page, Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracovali s ruskou vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme