Verhofstadt nazval Kaczyńského Putinovou roztleskávačkou. Uvidíme se u soudu, zní z Polska

Polská strana Právo a spravedlnost se chce soudit s šéfem liberálů v Evropském parlamentu a bývalým belgickým premiérem Guy Verhofstadtem. Ten označil Jaroslawa Kaczyńského za „roztleskávačku" ruského prezidenta Vladimira Putina. Obvinil ho také, že přijímá peníze z Kremlu. Kaczyńského strana to odmítla.

Varšava (Aktualizováno: 19:14 16. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Verhofstadt svá slova pronesl ve středu krátce před tím, než v Evropském parlamentu začala debata o stavu právního státu v Polsku, ve které se angažuje. Tentýž den se připojil k dopisu předsedů pěti parlamentních skupin, který vyzývá Evropskou komisi, aby zažalovala Polsko kvůli zákonu o nejvyšším soudu. Ten začátkem července zkrátí mandáty části soudců polského Nejvyššího soudu, včetně předsedkyně této instituce.

Lech Kaczyński má přijít o ‚svou‘ ulici. Podle soudu nebylo přejmenování varšavské třídy odůvodněné

Číst článek

Guy Verhofstadt na Twitteru napsal, že Evropa má svou pátou kolonu roztleskávaček Vladimira Putina, která se snaží zničit liberální demokracii za použití peněz a zpravodajských informací Kremlu. Do této údajné páté kolony zařadil kromě šéfky někdejší Národní fronty Marine Le Penové nebo místopředsedy nové italské vlády Mattea Salviniho právě předsedu Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského.

Sám Kaczyński na obvinění nereagoval. Před několika týdny se totiž dočasně stáhl z veřejného života kvůli akutní hospitalizaci po život ohrožujícímu stavu, jak v pátek uvedl ministr zdravotnictví. Detaily o Kaczyńského zdravotním stavu nejsou známy, ví se jenom, že má dlouhodobé problémy s artrózou kolena.

Nicméně na Verhofstadtovo obvinění zareagovala mluvčí Práva a spravedlnosti Beata Mazureková. Na twitteru jeho komentář označila za nehoráznou lež s tím, že všechny peníze strany pocházejí z transparentních zdrojů. Dodala, že se s Verhofstadtem uvidí u soudu. Detaily, jako například v jaké zemí se chce strana soudit, známé nejsou.

Jiní než Marine

Jaroslaw Kaczyński a jeho strana jsou k Rusku ostře kritičtí - na rozdíl od zmíněné Marine Le Penové, která loni prohlásila, že na ruské anexi ukrajinského Krymu nebylo nic protiprávního. Národní fronta také získala před lety půjčku od První česko-ruské banky ve výši devíti milionů eur, tedy přes 230 milionů korun.

Naopak, Polsko v době ukrajinské krize patřilo mezi nejdůležitější spojence Kyjeva a tvrdé zastánce sankcí. Sám Kaczyński obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina z možného podílu viny na smrti svého bratra Lecha při letecké havárii u ruského Smolensku před osmi lety.

Žádné informace o možném propojení financí strany a Kremlu se v polských médích neobjevily. Kromě toho se Právo a spravedlnost i přes četné spory s Bruselem stále profiluje jako proevropská strana, která usiluje o reformu unie, ale která si odchod Polska z osmadvacítky nepřeje.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme