O premiérské křeslo zájem nemám, říká Kaczyński. Právo a spravedlnost ale chce vést i nadále

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński v novinovém rozhovoru prohlásil, že se nechce po říjnových parlamentních volbách stát premiérem nové vlády, pokud Právo a spravedlnost opět volby vyhraje. O tom, že by se Kaczyński po volbách mohl stát znovu ministerským předsedou, jako v minulé dekádě, se nedávno zmínil předseda nynější vlády Mateusz Morawiecki.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Ne, je mi dobře ve funkci, kterou zastávám, tedy předsedy strany. To mi vyhovuje nejlépe. Nemám ambici nahradit Mateusze Morawieckého, protože bych chtěl, aby zůstal šéfem vlády,“ řekl Kaczyński listu Super Express.

Polští soudci pracují v atmosféře strachu, zastrašoval je přímo stát

Číst článek

Na adresu Morawieckého, jehož v rozhovoru vychválil, dokonce přidal vtip, v zjevné narážce na poněkud „robotické“ chování a zjev šéfa vlády: ve straně se prý říká, že kdyby nějaký zloduch rozřízl břitvou Morawieckému ruku, ukážou se převody!

„Morawiecki si vede skvěle a neexistuje důvod, abych ho vystřídal. Po žádné funkci netoužím. Funkce předsedy strany mi naprosto stačí, snil jsem o ní už od mládí, dokonce už od dětství,“ ujistil. Prý už v době, kdy se stal spolu s bratrem, dvojčetem Lechem, dvanáctiletou hvězdou filmu „O dvou, kteří ukradli měsíc“, toužil vládnout.

Přestože průzkumy veřejného mínění dávají PiS výrazný náskok před opozicí, Kaczyński varoval, že výsledek voleb v žádném případě není rozhodnutý. „Bylo v dějinách hodně překvapených, příliš sebejistých politiků, kteří prohráli volby tím, že předčasně usoudili, že je mají v kapse. Je třeba pracovat, pracovat a ještě jednou pracovat,“ zdůraznil.

Přibližně měsíc před volbami má podle průzkumů veřejného mínění vládní strana podporu více než 45 procent lidí, pro největší z opozičních uskupení, Občanskou koalici, by hlasovala pětina voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme