‚Kaczyński ztratil politickou kontrolu.‘ Polské koalici hrozí rozpad, Právo a spravedlnost zastavila jednání

V Polsku vypukla krize vládnoucí koalice Sjednocená pravice. Spory se týkají chystané rekonstrukce koaliční vlády a několika zákonů, včetně zákona o zákazu chovu kožešinových zvířat. Šéf poslaneckého klubu strany Právo a spravedlnost Ryszard Terlecki prohlásil, že další koaliční jednání nemají smysl, protože koaliční partneři vystupují s jiným programem než celý klub a v Sejmu hlasují podle jiných instrukcí. Strana pozastavila další jednání.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński (vlevo) a šéf poslaneckého klubu strany Ryszard Terlecki (vpravo). | Foto: Piotr Drabik | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0

Terlecki vyloučil možnost menšinové vlády a řekl, že strana Právo a spravedlnost půjde do případných předčasných voleb samostatně. Podle agentury AP rozpor zřejmě souvisí s bojem o moc ve vládnoucím táboře. Vedoucí osobnosti vládních stran se prý snaží posílit své pozice pro chvíli, kdy 71letý předseda PiS Jaroslaw Kaczyński přestane být dominující silou politické pravice.

Polská média tvrdí, že silná rivalita panuje mezi premiérem Morawieckým a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem, který stojí v čele menší koaliční strany Solidární Polsko.

Polský ministr zdravotnictví Szumowski podal demisi. Jeho bratr měl zprostředkovat nákupy respirátorů

Číst článek

Ziobrova strana odmítla podpořit návrh zákona zajišťujícího imunitu úředníkům, kteří porušili právní předpisy v rámci boje proti koronaviru, pokud tak učinili pro veřejné blaho. Takový právní akt by mohl Morawieckému poskytnout určitou ochranu ohledně sporných kroků, které učinil. PiS pak byla nucena tento návrh stáhnout.

Nejsilnější vládní strana rovněž čelila nesouhlasu svých koaličních partnerů v souvislosti s předlohou zákona o právech zvířat, který by zakazoval kožešinové farmy a používání zvířat na výstavách a v cirkusech. S tímto právním předpisem přitom přišel sám Kaczyński. Zákon sice poslanci nakonec schválili a poslali do Senátu, ale 38 zákonodárců z řad vládní koalice hlasovalo proti.

„Kaczyński ztratil politickou kontrolu nad vládní koalicí. Nejbližší dny ukážou, zda ukončení rozhovorů o nové koaliční smlouvě a výhružka PiS předčasnými volbami povedou ke konci vládní koalice, anebo zda jde o poker s nátlakem na strany Zbigniewa Ziobry a Jaroslawa Gowina,“ poznamenal v analýze server Onet.

ČTK, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme