Právo: Městští strážníci jsou vůči řidičům tolerantnější

Městští policisté tolerují překročení povolené rychlosti více, než jejich republikoví kolegové. Podle Práva to může pro řidiče hrát podstatnou roli. Mladá fronta Dnes zjistila, že policejní prezident Vladislav Husák jezdí do práce rychlostí až 190 km/h. Obyvatelé Česka více utrácejí a stále častěji se zadlužují, konstatují Hospodářské noviny. Lidové noviny se věnují změnám, které čekají pražské taxíkáře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Při měření rychlosti a posuzování míry jejího překročení jsou městští strážníci tolerantnější než jejich kolegové z republikové policie. Jak zjistil výzkum zpravodajů Práva, pro motoristu tak může hrát podstatnou roli, čí radar se na něho zaměří. Zatímco republiková policie toleruje překročení rychlosti při jízdě v obci jen o odchylku radarů, to znamená do 53 km/h, městští strážníci jsou benevolentnější.

Například strážníci v Plzni řidičům promíjí i překročení rychlosti o 10 procent. Takto chtějí zohlednit možnou technologickou chybu radaru, tachometru i lidský faktor. Městští policisté v Sokolově zase od tohoto týdne tolerují překročení rychlosti v obci až o 10 km/h. Zdůvodňují to tím, že motoristé se tak víc věnují řízení a zbytečně nesledují jen tachometr, dodává dnešní Právo.

Policejní prezident Vladislav Husák jezdí do práce na dálnici až rychlostí 190 km/h. Mladá fronta Dnes šéfa policie dvakrát při jeho ranní cestě sledovala a zjistila hned celou řadu přestupků: vysokou rychlost v obci i na dálnici nebo nesprávné předjíždění, při kterém Husák ohrozil další motoristy. Podobnou dvacetiminutovou divokou jízdu by nový sazebník ocenil 13 trestnými body, pokutou a zabavením řidičského průkazu.

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř oznámil, že se stahuje z veřejného života. Podle Mladé fronty Dnes na svých internetových stránkách vydal prohlášení, ve kterém píše, že se bude věnovat už jen své rodině a končí veškeré aktivity v médiích a na internetu. Krejčíř žije už rok na Seychelských ostrovech, kam loni v červnu uprchl, když ho do jeho vily přišla zatknout policie za údajnou přípravu vraždy celníka a za stamiliónové podvody.

Krejčíř, na kterého stále platí zatykač, za tu dobu v Česku na dálku vydal dvě knihy. V nich obvinil z korupce politiky ze sociální demokracie a také řadu vysoce postavených důstojníků policie. V druhé knize, která se objevila krátce před volbami, uveřejnil kopie údajných směnek na 60 miliónů korun, které prý v roce 2002 tajně půjčil ČSSD, doplňuje Mladá fronta Dnes.

Ochota Čechů jít do obchodů a utrácet se stále zvyšuje. Podle dnešních Hospodářských novin totiž domácnosti věří rychle rostoucí ekonomice, rostou jim reálné mzdy a kvůli zboží se neváhají zadlužovat. Za první pololetí roku si jen na spotřebních úvěrech půjčili přes 20 miliard korun. Zájem rychle roste o elektroniku, textil, vybavení domácností, ale například i o auta. Nejvíc z optimistické nálady domácností těží hypermarkety a obchodní centra.

Jejich tržby jsou o 12 procent vyšší než před rokem, zatímco drobné obchody téměř stagnují. S ochotou Čechů utrácet se ale zvyšuje i riziko, že obchody začnou zdražovat, píší Hospodářské noviny. Členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová proto v rozhovoru pro agenturu Reuters řekla, že centrální banka může brzy zvýšit úrokové sazby, aby udržela na uzdě inflaci.

Pražští taxikáři si stěžují, že jim magistrát nedává dostatek svobody a spíš se chová jako inspekce, informují Lidové noviny. Radní totiž tento týden schválili, že vozy, které chtějí stát na městských stanovištích, musí mít žlutou barvu, klimatizaci a nesmí být starší osmi let. Na druhou stranu magistrát od příštího roku povolil taxikářům zdražit. Maximálně by tak mohli vybírat 28 korun za kilometr. I přesto se to ale provozovatelům nelíbí.

Podle nich je totiž navýšení ceny malé ve srovnání s náklady, které je budou stát všechny změny, které si radnice vyžádala. Přebarvení aut na žluto a vyřazení starších vozů totiž přijde taxikáře na miliony. Jak řekl Lidovým novinám náměstek primátora Rudolf Blažek, pokud se ukáže, že náklady na přebarvení vozů nebo na pohonné hmoty jsou vyšší, bude možné maximální cenu jízdného ještě zvýšit.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme