Právo nosit zbraně se musí omezit, vyzývá senát USA zraněná kongresmanka

Amerika musí zpřísnit pravidla pro nošení zbraní. V americkém senátu k tomu vyzvala bývalá kongresmanka Gabrielle Giffordsová. Před dvěma lety ji samotnou šílený střelec v arizonském Tusconu zasáhl do hlavy a zastřelil několik dalších lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová | Zdroj: Reuters

„Mluví se mi těžko, ale potřebuji vám říct něco důležitého,“ uvedla Gabrielle Giffordsová. Z těžkého zranění hlavy se pravděpodobně už plně nikdy nevzpamatuje, řeč i chůze jí působí problémy.

Přesto se po prosincovém masakru 20 školáků a šesti učitelek v Connecticutu aktivně zapojila do kampaně za omezení práva nosit zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka mluvil o vystoupení bývalé kongresmanky v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

„Musíme s tím už něco udělat,“ dodala v krátkém vystoupení v právním výboru senátu. Ten má teď jednat o násilí, za kterým stojí volný přístup Američanů ke střelným zbraním.

V Kongresu už vznikl legislativní návrh demokratické senátorky z Kalifornie Diane Feinsteinové, který počítá se zákazem poloautomatických zbraní, prodeje poloautomatických zbraní a také se zákazem prodeje velkokapacitních zásobníků, které v sobě mají víc než 10 nábojů.

S vlastními návrhy už nedávno přišel Bílý dům a prezident Barack Obama. Do praxe nákupu zbraní a jejich nošení se ale zatím výrazně nepromítly.

Masakry z poslední doby sice ovlivnily veřejné mínění o zbraních, ale ne do té míry, že by se něco změnilo. V USA se například stále konají trhy se zbraněmi. „Praxe zůstává nezměněna,“ dodává zpravodaj v USA Vít Pohanka.

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme