Ukrajina má po sjednocovacím sněmu novou národní církev. Do jejího čela byl zvolen metropolita Epifanij

Představitelé ukrajinských pravoslavných církví v sobotu na církevním sněmu v Kyjevě schválili sloučení svých organizací v nezávislou ukrajinskou národní církev. Potvrdil to podle tiskových agentur ukrajinský prezident Petro Porošenko. Synod už podle agentury Interfax zvolil i nejvyššího představitele nové církve - Epifanij se stal metropolitou kyjevským a celé Ukrajiny.

Kyjev (Aktualizováno: 16:52 15. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko gratuluje nově zvolené hlavě nezávislé ukrajinské pravoslavné církve metropolitovi Epifanijovi | Zdroj: Reuters

Výsledek synodu umožnil konstantinopolskému patriarchátu vyhlásit vytvoření nové ukrajinské církve nezávislé na Moskvě. Před katedrálou svaté Sofie z 11. století, kde se sněm za zavřenými dveřmi konal, se shromáždily tisíce lidí s ukrajinskými vlajkami, aby  podpořily církevní odloučení od Ruska, napsaly zahraniční agentury. Na bezpečnost v centru Kyjeva dohlíželo kolem 4000 policistů

„Vytvoření naší církve je dalším vyjádřením nezávislosti Ukrajiny a vy jste hlavními účastníky této historické události,“ řekl ke shromážděnému davu prezident Petro Porošenko, který přišel na synod jako čestný host. Porošenko učinil z vytvoření nezávislé ukrajinské pravoslavné církve jeden z klíčových bodů své ještě nezahájené kampaně za znovuzvolení do prezidentské funkce na jaře 2019.

Většina biskupů, kněží a laiků na shromáždění pocházela ze dvou Kyjevu loajálních církví, které ale ostatní pravoslavné církve na světě podle církevního práva dosud neuznávaly. Ze třetí ukrajinské pravoslavné církve věrné Moskvě se podle médií dostavili na sobotní synod jen dva z více než jejích 90 biskupů.

Porošenko podepsal počátkem listopadu v Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem.

Ukrajinská pravoslavná církev už není podřízená Moskvě. ‚Rozvrat základů pravoslaví,‘ zní z Ruska

Číst článek

Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve, nezávislé na Moskvě - předpokládá to ale sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi.

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj má v pravomoci udělování církevní autonomie a příslušný dokument o osamostatnění předá novému ukrajinskému patriarchovi.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Letos se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Proti tomu se ostře staví ruská pravoslavná církev, jejíž moskevský patriarcha Kirill si na Ukrajinu postěžoval v listech odeslaných hlavám světových církví i mezinárodních organizací, včetně papeže Františka a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme