Pravoslavné Rusko oslavilo Velikonoce a 1. květen

Pravoslavné Velikonoce, ale také První máj, svátek jara a práce a s tím spojené demonstrace. Taková byla neděle v Rusku, kde na první květnový den připadly hned dva svátky najednou. Do moskevských ulic vyrazili komunisté, ale i ochránci lidských práv a zástupci demokratické opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvomájová komunistická manifestace v Rusku

Prvomájová komunistická manifestace v Rusku | Zdroj: ČTK

Demonstrace měly jedno společné. Kritiku současné vlády. Například moskevský starosta Jurij Lužkov na dvacetitisícovém mítinku příznivců strany Jednotné Rusko žádal zvýšení minimální mzdy a vyzval také k větším investicím do moderních technologií, aby nebylo Rusko závislé pouze na ropě.

Komunisté, kteří nad svými hlavami mávali portréty s Leninem a Stalinem, zase hřímali, aby nebyli na ruské jaderné objekty pouštěni mezinárodní inspektoři. Zástupci demokratické opozice upozorňovali na potlačování občanských, demokratických a kulturních práv občanů v Rusku.

Až na pár drobných potyček mezi policisty a příznivci takzvané Rudé mládeže se prvomájové oslavy obešly bez problémů. Většina Rusů vyrazila do ulic, aby si užila teplé jarní počasí, nebo oslavila pravoslavné Velikonoce. Po noční, hlavní bohoslužbě se nejenom věřící vydali na hřbitovy, kam přinesli vajíčka, vodku, nebo tradiční ruský mazanec, kulič.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme