Pravoslavní Rusové slaví den Křtu Páně. Hříchy smývají v ledové vodě

Pravoslavný svátek Křest Páně po celém Rusku provází také organizované masové koupání v ledové vodě. Lidé se koupou buď ve speciálních kádích, nebo v díře vysekané v ledu. Tato zvláštní otužilecká tradice se v Rusku těší rostoucí oblibě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové slaví den Křtu Páně koupelí v ledové vodě

Rusové slaví den Křtu Páně koupelí v ledové vodě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Pro pravoslavnou církev je Křest Páně jedním z dvanácti hlavních svátků. Věřící, kteří se v tento den vykoupou v ledové vodě, se očistí od hříchů a nepravostí. Tradice také říká, že kdo se na Křest Páně vykoupá v ledové vodě, se nemůže nikdy nachladit.

„Provádíme tradiční svěcení vody jako připomínku křtu Ježíše Krista v řece Jordán. Proto kdo chce, může se do vody ponořit také, ale pro spásu duše to není nezbytné. Vlastně ani nevím, kdy tato tradice začala. Je relativně nová, protože do říjnové revoluce v roce 1917 se lidé o Křtu Páně rozhodně masově nekoupali. To se až teď začalo rozvíjet,“ vysvětlil světící kněz Alexandr Simiakov, který vedl jeden z těchto rituálů v Moskvě.

Rituál se jen v Moskvě vykonává na šedesáti místech. Někdy se lidé potápí v rybníce ve vysekané díře v ledu, jinde ve speciálních kádích. Po celém Rusku se potápí do ledové vody odhadem asi jeden a půl milionu věřících.

Pro věřící je potápění v ledové vodě intenzivní zážitek.

„Jaké mám pocity? Zpočátku trochu strašné. Bylo to poprvé, ale teď je mi moc dobře. Voda byla skvělá,“ říká jedna z účastnic, kterou rychle příbuzní balí do teplých dek a ručníků.

Martin Dorazín - zpravodaj ČRo z Ruska | Foto: Český rozhlas

„Vynikající. Voda vás osvěží. Já sem chodím každý rok, ale syn je tu poprvé. Pro nás je to spíš obyčej než náboženský rituál,“ tvrdí jeden z účastníků.

Na celý rituál dohlíží lékaři a také příslušníci ministerstva pro mimořádné situace. Ti pomáhají věřícím do vody, ale hlavně z vody.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme