Pravoslavní věřící slaví Velikonoce, nejmasověji tradičně v Rusku

Půlnoční liturgií začaly svátky Kristova zmrtvýchvstání v pravoslavných chrámech. Velikonočních obřadů se v Moskvě zúčastnily statisíce věřících, mezi nimi i prezident Vladimír Putin a premiér Dmitrij Medvěděv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavní věřící v Rusku slaví Velikonoce | Zdroj: Reuters

Velikonoční bohoslužbu v moskevském katedrálním chrámu Krista Spasitele vysílaly všechny hlavní televizní kanály a navštívily ji desetitisíce lidí.

Patriarcha moskevský a celého Ruska Kiril připomněl hlavní poselství svátků.

„S Kristovým vzkříšením se otevřela nová stránka lidského bytí, je to vítězství života nad smrtí, znamení, že zlo není všemocné a boží království je přístupné všem,“ řekl patriarcha.

Velikonoce jsou pro Rusy stále větším a uctívanějším svátkem. Souvisí to i s masovým přikloněním k církvi.

Ruská pravoslavná církev stále výrazněji ovlivňuje také společnost a politiku. Chce třeba začít sloužit pravidelné mše za rolníky a vytvořit modlitby za nahrazení importního zboží domácím. Reaguje tak na sankce, které způsobily, že na místním trhu chybí západní výrobky.

Noční bohoslužby začaly o půlnoci v chrámu Krista Spasitele a paralelně podle časového pásma i v dalších chrámech po celém Rusku. K oslavám Velikonoc v zemi patří i barvená vajíčka a kulič neboli mazanec.

Rusové dnes obracejí zraky k nebi i z jiného důvodu, připomínají si 54. výročí letu prvního člověka Jurije Gagarina do kosmu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme