Prázdninová pohlednice z Jordánska

Pojďte se projet za hranice všedních dnů. Třeba vás inspirujeme pro letošní nebo příští léto, pokud ještě nejste rozhodnutí. Jordánsko má jen něco přes pět milionů obyvatel, ale svým významem je daleko větší. A zažívá velký návrat západních turistů, a to z Evropy i ze Spojených státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turista na velbloudu

turista na velbloudu | Foto: Jaromír Janev

Mrtvé moře, které dává sílu a prý i krásu, Petra - starověké nabatejské skalní město, které je pro mnohé znalce největší turistický tahák na Blízkém východě. Kdyby bylo divů světa ne sedm ale patnáct, určitě by mezi ně patřila. Rudé moře proslulé svými korály, hora Nebo odkud prorok Mojžíš poprvé uviděl zaslíbenou zemi. To všechno je Jordánsko. Příroda včetně pouště, která bere dech, lidé kteří vás zvou všude na čaj a do rodiny.

Na turisty z Francie, Velké Británie, USA, Švédska, Německa a jiných zemí tu narazíte na každém kroku. V nejlepším ammánském hotelu Le Royal napřiklad pořádají každou sobotu německé hody se specialitami připravenými z originálních surovin od našich západních sousedů.

46letý Jordánec Abdul Azíz, který dělá v turistickém ruchu přes dvacet let, k tomu říká: "V průběhu roku sem přijelo přibližně tři miliony turistů. Dá-li bůh, bude sem jezdit stále hodně turistů, kteří si tak budou moci užít našeho příjemného klimatu, přírodních krás a historických památek."

Pokud máte hodně velké štěstí, pak potkáte návštěvníky od nás z České republiky, kteří jezdí do jihojordánského přístavu a letoviska na břehu Rudého moře do Akaby. Já to štěstí zatím neměl, i když vím, že sem naši jezdí. Po událostech z 11. září 2001 tady turistický ruch, na kterém je tato sympatická arabská země závislá, téměř přestal.

jordánské město | Foto: Jiří Hošek

Ale teď nastává nový boom. Jordánsko je příkladem ostatním arabským zemím v regionu v prosazování demokratických reforem. Před více než rokem se konala Davoská konference namísto švýcarského Davosu v letovisku na jordánském břehu Mrtvého moře. A výsledky jsou vidět přímo na místě. Hotely i restaurace se plní, spokojenější jsou snad všichni .

Abdul Azíz k tomu říká: "Stavějí se nové hotely na břehu Mrtvého moře a v ostatních turistických oblastech. Jsou to všechno hotely stavěné tak, aby hostům poskytovaly co největší pohodlí a radost.A když si to spojíte s pohostinností našich lidí, tak to je velmi silná kombinace. Naši lidé jsou velmi příjemní a host se může cítit v našem království přímo královsky. Prozradím vám malé tajemství: tím, že si je tak hýčkáme, tak je chceme nepřímo nutit, aby se vraceli zpět." Výstavba třech nových hotelů na břehu nejslanějšího moře na světě zdvojnásobí jejich počet. Jordánci se radují, protože turistický ruch znovu kvete. Má to pro ně také nějaké záporné stránky?

"Znatelně se zvedly ceny, a to, co je pro hosta ze Západu přijatelné (a nakonec tady stráví nejvíc měsíc ale spíš dva týdny), tak to je pro nás moc drahé. Ale snad se obrat a příjmy z turistického ruchu natolik zvednou že nám toto nebude vadit. Bůh nám pomohl už teď a bude, doufám, při nás stát i dál."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme