Prázdninová pohlednice z Poznaně

Pozdrav z polského veletržního města Poznaň poslal zpravodaj Českého rozhlasu v zemi našich severních sousedů Pavel Novák. V pohlednici bude ale řeč o něčem jiném, než o veletrzích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radniční věž v Poznani

Zvon na radniční věži uprostřed poznaňského Rynku odbíjí poledne a to znamená, že z dvířek na vrcholu věže vyjíždějí figury dvou kozlíků, kteří do sebe 12krát trknou. Zvláště pro děti je to velká atrakce, když mohou sledovat, jak dřevěná zvířátka tam nahoře dělají "berany, berany duc".

Dospělý turista by si rozhodně neměl nechat ujít prohlídku poznaňského Hradu, který, ač se to nezdá, pochází z 20. století. Zčernalé masivní pískovcové zdi ale vypadají jako by pamatovaly ještě křižácké výpravy. Jenže zdání klame. Hrad si totiž nechal postavit pruský císař Vilém v roce 1910 v historizujícím stylu.

Dalším tajemným místem Poznaně je bývalé židovské město. Dnes z něj mnoho nezbylo. Stále ale stojí bývalá velká synagoga. Němci z ní za války udělali krytou plovárnu. Městský bazén je v ní dodnes.

Co ale českého návštěvníka v těchto místech asi nejvíc zaujme, je to, že se tudy kdysi procházel známý pražský rabín Jehuda Löw ben Bezalel, tvůrce Golema. Jako rabín působil v 16. století v Praze i v Poznani. Kdo ví, třeba dostal rabi Löw nápad uplácat z hlíny Golema už tady.

Cestou z bývalé židovské čtvrti zpět na Staré město může návštěvník z Čech zpozorovat něco, co mu bude připadat důvěrně známé. Na průčelí zdejšího Národního divadla se skví nápis: Naród sobie. Ano, i na tento svatostánek kultury se v roce 1875 složili sami občané kdysi rozděleného Polska. Nápis byl ale původně na kupecké budově, která stála před divadlem.

"Do ulice byl na budově nápis Polské divadlo a na štítu do dvora bylo napsáno Národ sobě. Na divadlo byl nápis přenesený až po 2. světové válce," říká autor poznaňských průvodců Janusz Pazder. Takže žádný strach. U nás byl ten nápis v Národním divadle opravdu dříve.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme