Prchat jde i pohodlně. Bohatí migranti míří do Evropy na luxusních jachtách

Jachta (ilustrační foto) | Foto: Jeremy Bishop | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

V posledních týdnech významně poklesl počet migrantů, kteří míří na italskou pevninu od libyjských břehů. Trasa je ale stále považovaná za jednu z hlavních a nejnebezpečnějších tepen uprchlického exodu, a bohužel i za hřbitov mnoha nešťastníků. Prchat je však možné i jinak, jen málokdo si to ovšem může dovolit.

Augusta (Itálie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen ti nejbohatší si mohou dovolit zaplatit vysokou finanční částku za cestu do bezpečí na palubě desetimetrové jachty, která pluje pod ukrajinskou vlajkou, čteme v reportáži deníku Guardian, která nás zavádí do sicilského přístavu Augusta.

Právě tam kotví plachetnice, která je už dlouho pod policejním dohledem. Jejího kapitána, pětatřicetiletého Ukrajince Andreje, nedávno propustili z vězení. Roční trest si odseděl za napomáhání ilegální migraci.

Každý cestující, a bylo jich údajně 30, v tomto případě zaplatil za cestu více než 8000 eur, tedy v přepočtu přes 200 tisíc českých korun. Ve srovnání s nafukovacími čluny a vratkými rybářskými bárkami, které přepravují uprchlíky po různých středomořských trasách, prý byla plavba bezpečná, rychlá a exkluzivní.

Bez zásahu stráže

Podle svědků někteří z migrantů měli velmi elegantní a očividně drahé oblečení. Z vyšetřování desítek případů vyplývá, že běženci se k italským břehům dostali bez jakéhokoli zásahu pohraniční stráže. Svědci vypověděli, že po podání žádosti o azyl tito bohatší migranti odešli v klidu povečeřet do nedalekých restaurací.

„Viděl jsem už syrské lékaře, afghánské právníky a soudce, irácké profesory a podnikatele z takových lodí vystupovat,“ dosvědčuje Carlo Parini, policejní inspektor pro nelegální přistěhovalectví v přístavním městě Syrakusy. Právě on velel operacím, během kterých italské bezpečnostní složky zabavily některé lodě plující z Turecka.

Mnozí z těch, kteří na Sicílii připluli na palubě jachet, také prchají před brutalitou represivních režimů a válečnými konflikty. Mají ale dostatek finančních prostředků na to, aby si zaplatili za svou bezpečnost a pohodlí. O tom se dalším tisícům uprchlíků může jenom zdát, podotýká Guardian.

Stoupá zájem o přepravu z Maroka

Jen letos se po moři do Evropy vydalo přes 120 000 lidí. Velká většina z nich se nalodila v Libyi a zamířila k italským břehům. Trasa z Turecka do Řecka už není tak frekventovaná, stoupá ale zájem o přepravu z Maroka do Španělska. V naprosté většině se tak děje v nedůstojných podmínkách na přeplněných plavidlech, která jsou často v katastrofálním stavu.

To ale není případ těch, kdo si mohou užívat bezpečí na pohodlných jachtách. A těch věru není mnoho. „Dosud registrujeme na devět stovek těchto ilegálních přistěhovalců. Ve skutečnosti bude ovšem toto číslo mnohem vyšší. Některé z jachet přistávají na odlehlých místech a po vylodění cestujících se okamžitě vrací zpět. Nemůžeme sledovat každou plachetnici ve Středomoří,“ vysvětluje inspektor Parini.

Žadatele o práci musíme dokonce odmítat, říká ředitelka vídeňského hotelu, kde pracují uprchlíci

Číst článek

Italské úřady se domnívají, že vše organizuje turecké zločinecké podsvětí ve spolupráci s ukrajinskými gangy. Kapitáni, kteří veleli zmíněným lodím, byli výlučně Ukrajinci. Andrej podle vlastních slov odešel z vlasti do Evropy za prací. A také proto, aby se vyhnul povinné vojenské službě.

„Potřeboval jsem se něčím živit, a tak jsem absolvoval kapitánský kurs. Když mě turečtí šéfové požádali, abych převezl určité osoby do Itálie, neváhal jsem,“ říká Andrej v rozhovoru pro Guardian. A hájí se slovy: „Stejně jako oni, i já jsem musel utéci ze země. Na rozdíl od nich jsem neměl peníze na plavbu pohodlnou jachtou. Ale věděl jsem, jak ji řídit.“

Uprchlíci | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Vládě se daří brzdit vlnu migrace

Italská vláda přijala v poslední době dosti kontroverzní kroky, které mají migrantskou vlnu zbrzdit, a částečně se jí to také podařilo. Exodus ale pokračuje a každý týden se u břehů jižní Itálie objevují stovky lidí. Ve snaze vyhnout se přísnějším bezpečnostním opatřením převaděči hledají klidnější trasy a odlehlá přístaviště. 

Od června registruje palermská finanční policie zvýšené množství ilegálních cest z Tuniska. Rychlé lodě urazí vzdálenost za méně než čtyři hodiny. Za osobu se platí dva až tři tisíce eur, za jedinou cestu tak pašeráci lidí utrží až padesát tisíc eur. Policie v těchto případech už zadržela na patnáct Tunisanů a Italů.

Vyšetřování těchto nezákonných aktivit má v popisu práce i žalobce ze sicilského Agrigenta Salvatore Vella. „Některé pašerácké gangy fungují jako nelegální cestovní kanceláře. Ale stejně jako ty oficiální nabízejí jízdu v první, druhé nebo třetí třídě. Záleží jen na tom, kolik peněz můžete zaplatit," říká Vella v deníku Guardian.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme