Přechodná národní rada Libye nechce vydat atentátníka z Lockerbie

Nové libyjské vedení nevydá do zahraničí žádného ze svých občanů, vzkázal americkým senátorům ministr spravedlnosti Přechodné národní rady Muhammad Aladží. Spojené státy totiž Lybii vyzvaly, aby jim vydala muže odpovědného za pumový atentát na americké dopravní letadlo ve skotském Lockerbie. Američtí novináři vypátrali, že Abdal Basat Muhammad Migrahí žije na předměstí Tripolisu, kam se uchýlil po propuštění ze skotského vězení před dvěma lety. Zdravotní stav atentátníka je prý ale kritický.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Džibríl, premiér libyjské Přechodné národní rady

Mahmúd Džibríl, premiér libyjské Přechodné národní rady | Zdroj: Reuters

Když se před 2 lety vracel Abdal Basat Muhammad Migrahí zpátky do Libye, režim Muammara Kaddáfího ho vítal jako hrdinu. V roce 2001 jej přitom Tripolis vydal mezinárodní spravedlnosti a britský soud ho poslal na doživotí za mříže.

Bývalý důstojník libyjské rozvědky si měl odpykat trest za atentát z roku 1988, kdy se na skotské město Lockerbie zřítil americký dopravní letoun s 259 lidmi na palubě. Dalších 11 pohřbily domy, které stroj srovnal se zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl místopředseda Sdružení Libyjců žijících v České republice Dia Addín Felfel

Bombu umístil do letadla právě Abdal Basat Muhammad Migrahí. Z doživotního trestu si ale nakonec odseděl jen 8 let – v roce 2009 jej skotská justice propustila na svobodu na základě lékařského dobrozdání, že trpí rakovinou a nebude žít déle než 3 měsíce.

Po návratu do Libye Migrahí zázračně ožil, naposledy byl viděn na veřejnosti před měsícem po boku Muammara Kaddáfího. Teď je údajně v kómatu a umírá.

Možný je precedens pro Kaddáfího vydání

Místopředseda Sdružení Libyjců žijících v České republice Dia Addín Felfel se domnívá, že Američané nemají důvod žádat Migrahího, když byl před tím souzen ve Velké Británi a ta ho vydala zpět do Libye.

„Věřte, že libyjské soudy ho soudit budou, protože ten člověk škodil Libyi 15 let. Kvůli jeho činnosti byla Libye přes 15 let v embargu a musela zaplatit přes 2 miliardy a 800 milionů, protože britský soud ho vydal Kaddáfímu za peníze,“ upozorňuje.

Podle něho není zdravotní stav Migrahího tak vážný. „On umírá asi už 10 let – to myslím ironicky. Tehdy řekl ministr zdravotnictví, že mu zbývají měsíce života, a on už žije přes dva roky, objevuje se na oslavách a hrdě hlásí, že oblafli celý svět včetně Angličanů a Američanů,“ dodává Felfel.

Abdel Baset al Migrahí na archiv. snímku z r. 2002 pořízeném z videozáznamu | Foto: Reuters

Za prohlášením Přechodné národní rady, že odmítá vydávat své občany, se podle spekulací skrývá vzkaz mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu, že případně chycený Muammar Kaddáfí bude souzený pouze doma.

„Mezinárodní soud by soudil Kaddáfího za posledních 6 měsíců, ale libyjský lid by ho chtěl soudit za posledních 42 let. Mezinárodní soud ho nemůže soudit za to, co bylo před 17. únorem. Budoucí ministr spravedlnosti to řekl jasně – mezinárodní soud ho chce soudit jen za nelidské chování k libyjskému národu po 17. únoru,“ uvádí Felfel.

Jaromír Marek, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme