Přechodná národní rada vyhlásila v Benghází osvobození Libye

Tři dny po zabití diktátora Muammara Kaddáfího vyhlásila libyjská vláda osvobození země. V Benghází tomu přihlížely tisíce lidí. A tisíce lidí se shromáždily i v dalších velkých městech. Slavnostní odstartování éry po Kaddáfím ale zastiňují okolnosti smrti diktátora. Podle videonahrávky byl v posledních minutách života vláčen davem. Ozývají se hlasy požadující důkladné vyšetření okolností jeho smrti. Její příčinou bylo podle pitvy střelné poranění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci slaví osvobození země na náměstí mučedníků v Tripolisu

Libyjci slaví osvobození země na náměstí mučedníků v Tripolisu | Zdroj: Reuters

Za řečnickým pultem v Benghází se vystřídala celá řada činitelů, včetně předsedy Národní přechodné rady Mustafy Abdula Džalíla. Islám zakazuje střílení, protože při něm umírají civilisté. Zakazuje i střílení do vzduchu. I tato slova zazněla v úvodu řeči Mustafy Abdula Džalíla. Naznačil tak, že je čas složit zbraně.

Džalíl dále vyzval k jednotě, k respektování práva a k víře v Boha. Poděkoval také všem povstalcům a slíbil jim materiální pomoc. Když představoval hrubé rysy nového státu, projevilo se jeho právnické povolání: islámské právo šaría má být základem zákonodárství a veškeré zákony, které mu odporují, budou v Libyi neplatné.

Samozřejmostí se stane islámské bezúročné bankovnictví. Džalíl popřál v závěru projevu také syrským a jemenským demonstrantům stejný úspěch, jakého dosáhli Libyjci.

Jiní řečníci děkovali Libyjcům, kteří zahynuli, nebo prošli Kaddáfího věznicemi a mučením. Nové vedení slibuje, že nezapomene na jejich oběti. Bude prý budovat společnost svobodnou pro všechny.

Začaly konzultace o vytvoření nové prozatímní vlády

S vyhlášením osvobození opouští prozatímní vládnoucí tým jeho výrazná postava, povstalecký premiér Mahmúd Džibríl. Ten dnes prohlásil, že začaly konzultace o vytvoření prozatímní vlády. Její složení by podle Džibríla mělo být známo do měsíce. On sám se o žádnou funkci v novém kabinetu ucházet nebude.

„Džibríl prakticky řídil kroky NTC od března. Je pravda, že ne s každým se dokonale shodl. Je tedy možné, že cítil nedostatečnou podporu. Podle rozhoru pro BBC zřejmě odchází i z osobních důvodů,“ uvedl v Odpoledním Radiožurnálu káhirský spolupracovník Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyi sleduje káhirský spolupracovník Radiožurnálu Štěpán Macháček.

„Důležité ale podle něj je, že splnil svůj slib, že odejde ve chvíli, kdy budou poraženy poslední Kaddáfího jednotky. „To by mohlo být precedentem pro porevoluční libyjskou politickou kulturu,“ dodal.

Mezi hlavními hráči, se kterými bude třeba počítat v následujícím období, kdy se přechodná vláda bude snažit vytvořit instituce a podmínky pro svobodné volby, bude podle Macháčka Mustafa Abdul Džalíl.

„Který zastával jakoby funkci prezidenta v přechodné radě a má velice dobrou pověst mezi Libyjci. I pro klidnou povahu si myslím, že bude upřednostňován ve vedení dalšího procesu. Velké šance prosadit se má i prozatímní ministr financí Alí Tarhúní, který během revoluce sháněl financování pro povstalce,“ uvedl.

Martina Hanáčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme