Přečkal Vilmu, Katrinu i další bouře, Irma byla nejhorší. Starousedlík z Big Pine Key přišel o vše

Hurikán Irma připravil tisíce Američanů nejen o střechu nad hlavou, ale také o práci. Teď čekají na pomoc, bez které se neobejdou. Od státu, místních úřadů i ze zahraničí. Řada starousedlíků totiž nemá dostatek peněz na obnovu zničených domů a pojistky všechny opravy nepokryjí.

Big Pine Key / USA Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irma po sobě na Floridě zanechala mnoho zničených domů

Irma po sobě na Floridě zanechala mnoho zničených domů | Foto: Reuters

Podél hlavní silnice spojující obce na souostroví Florida Keys jsou slyšet hlavně generátory, vysoušeče a motorové pily. Stačí ujít ale jen kousek dál do bočních ulic a pohltí vás mrtvolné ticho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řada starousedlíků, kterým hurikán Irma zničil domovy, nemá dostatek peněz na obnovu a pojistky všechny opravy nepokryjí. Více si poslechněte v reportáži Roberta Mikoláše.

Právě tady žijí lidé, kteří nikdy nebyli žádní boháči, měli však aspoň svůj dům a malý pozemek. Teď je vše doslova zavalené popadanými stromy a cesty mezi pestrobarevnými přízemními domky se proměnily v jedno velké smetiště.

Bret Boltoff prý takovýto hurikán nikdy nezažil. Hladina vody tu přesáhla dva metry a dílo zkázy pak dokonal silný vítr. Bret se sem přistěhoval před 40 lety. Jak se svěřil Radiožurnálu, přečkal Vilmu, Katrinu, Georgii i desítky dalších bouří, ale Irma byla nejhorší.

Poslední naděje jménem FEMA

Patřil k těm, kteří se kvůli blížícímu se hurikánu Irma evakuovali. Když se ale vrátil, našel tu jen spoušť. Střechu domu má poškozenou, na auto mu spadly stromy, veškerý nábytek je zničený a zahradní domek, který pronajímal, bude muset srovnat se zemí.

Proto netrpělivě čeká na peníze, které jemu i všem ostatním postiženým slíbila federální agentura FEMA pomáhající při živelních pohromách. Slíbila, že každému pošle na účet 500 dolarů, tedy asi 11 tisíc korun. Zatím ale nic nepřišlo.

Pohled na poničené městečko Sugarloaf Key na Floridě. | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Jak ale Bret podotýká, jen generátor, bez kterého se nikdo při odstraňování následků řádění přírodního živlu neobejde, stojí 750 dolarů. A potřebnou naftu do generátorů lidé mohli zdarma dostat jen do včerejška.

Těžkou životní situaci mu stěžuje i skutečnost, že prakticky přišel o zaměstnání. Pracoval jako lodní mechanik, dílnu nacházející se na druhé straně ostrova však hurikán Irma zcela zničil a peníze, které měl, utratil za hotel, ve kterém se na týden ubytoval.

Jak zastřeným hlasem říká, v 70. letech bylo snadné si pořídit nemovitost, teď už to podle něho prakticky nejde. Ceny jsou příliš vysoké.

„Tohle prý není ten americký sen, o kterém všichni mluvili,“ dodává a slzy mu zalijí tvář.

Přesně v den, kdy na Floridu udeřil hurikán Irma, 8. září, měl navíc Bret Boltoff narozeniny. Místo oslavy tak přišel o všechno.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme