Před 10 lety kvůli finančnímu skandálu neslavně skončila EK Jacquese Santera

Právě před deseti lety rezignovala Evropská komise vedená Lucemburčanem Jacquesem Santerem. Vaz jí zlomil finanční skandál francouzské komisařky pro vědu a výzkum Edith Cressonové . Evropský parlament ji obvinil z toho, že neuhlídala úniky peněz z programu pro vzdělávání mládeže a že bezdůvodně platila svého blízkého přítele jako osobního poradce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Podezření z korupce Edith Cressonové potopilo celou Evropskou komisi. 15. března 1999 podala kolektivní rezignaci. Byla v historii Evropské unie jediná, která nedokončila celé své funkční období.

Její tehdejší prezident Jacques Santer v exkluzivním interview pro Český rozhlasu vysvětlil, proč tehdy musel odstoupit celý výkonný orgán Evropské unie.

"Byl tu jeden komisař - paní Cressonová, kterou jsme ale nemohli vyhodit. V té době neměl předseda Evropské komise v tomto ohledu žádné pravomoci. Museli jsme tedy podat kolektivní rezignaci. To pak přimělo Unii k reformě postavení šéfa komise a podle smlouvy z Nice je to on, kdo se souhlasem Evropskému parlamentu jmenuje komisaře a také je může odvolat. Proto tedy má rezignace nebyla zbytečná," uvedl s odstupem 10 let od pádu jím vedené Evropské komise Jacques Santer.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme