Před 10 lety zemřel Jan Pavel II. Pro Poláky zůstává symbolem národní jednoty a svobody

Smrt papeže Jana Pavla II. přesně před deseti lety tvrdě zasáhla jeho rodné Polsko. Pro Poláky zůstává svatý papež Jan Pavel II. morální autoritou. Jsou na něj hrdí a zdůrazňují, že se zasloužil o pád komunismu a podporoval boj Poláků za svobodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Jan Pavel II. měl vždy otevřenou náruč pro lidi všech národností

Papež Jan Pavel II. měl vždy otevřenou náruč pro lidi všech národností | Foto: toni amonti

„Jan Pavel II. byl osobností, která Poláky spojovala. Dodával jim víru nejen v tom náboženském slova smyslu, ale i víru v sebe samotné, národní sebedůvěru,“ přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Vít Pohanka a dodává:

„Proto na něj dnes na různých místech vzpomínají nejen politici, jako prezident Bronislaw Komorowski, ale i prostí lidé. Spontánně dávají květiny k pomníkům a k jeho obrazům.“

Třetina Poláků si myslí, že smrt Jana Pavla II. z nich udělala lepší lidi

Číst článek

Poláci si tak připomínají jeho laskavost, hodnoty a toleranci vůči jiným vyznáním. Podle Pohanky k němu nejvíce vzhlíží lidé v Krakově.

„Krakov je spojený jak s mládím Karola Wojtyly a jeho studiem, tak s pozdějším působením v církvi v Polsku před tím, než byl zvolen papežem. Mají tam centrum svatého Jana Pavla II., které navštěvují obvykle ve všední dny stovky poutníků. Předpokládám, že o Velikonocích to budou spíše tisíce,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu.

Vliv katolické církve v Polsku klesá

Katolická církev už ale nemá v Polsku takový vliv jako dříve. Podle oficiálního průzkumu z loňského roku chodí pravidelně do kostela 39 procent Poláků.

„To je ve srovnání s Českem velmi vysoké číslo, ale bylo to vůbec poprvé, co od roku 1980 toto číslo kleslo pod 40 procent. Navíc v absolutních číslech klesl počet Poláků navštěvujících pravidelně mši svatou o dva miliony za posledních 10 let,“ upřesňuje Vít Pohanka.

Na venkově má církev podle něj stále velmi silnou pozici, ale mezi mladšími lidmi a ve velkých městech její vliv klesá.

V hradecké katedrále svatého Ducha byl uložen relikviář s ostatky Jana Pavla II.

Číst článek

Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, stál v čele katolické církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005. Za jeho pontifikátu se zhroutily komunistické režimy ve východní a střední Evropě. Současný papež František prohlásil své předchůdce Jana Pavla II. a Jana XXIII. loni v dubnu za svaté:

„Ustanovujeme a vyhlašujeme blahoslavené Jana Pavla II. a Jana XXIII. svatými a zapisujeme je do seznamu svatých a ustanovujeme, aby byli v celé církvi se svatými zbožně uctíváni,“ řekl tehdy papež František.

Kanonizace papežů | Foto: Český rozhlas

Vít Pohanka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme