Před 119 lety se narodil Mao Ce-tung. Mladí Číňané o diktátorovi už skoro nevědí

Mao Ce-tung je už 36 let po smrti, jeho obličej ale nechybí na žádné čínské bankovce. Někdejšího čínského diktátora, známého pod přezdívkou Velký kormidelník, uctívají dodnes. Dnes uplynulo právě 119 let od Maova narození.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Mao Ce-tunga

Obraz Mao Ce-tunga | Foto: Robert Mikoláš

Ampliony lákají na návštěvu Maova muzea. V Číně jsou podobných míst stovky. A také pomníky, sochy a obrazy, včetně jeden a půl tunového portrétu, vystaveného v centru Pekingu nad branou do Zakázaného města. Tuto neutuchající diktátorovu popularitu vysvětlují zahraniční historici především neznalostí.

„Lidé v Číně nevědí o Maovi v podstatě nic, hlavně mladá generace. Včetně čerstvých členů komunistické strany. Mluvil jsem s některými z nich a potvrdili mi, že o Maovi nikdy nic nečetli. Lidé ho sice znají jako zakladatele Číny, muže, který tuto zemi sjednotil, ale to je vše,“ říká jednadevadesátiletý americký novinář a vědec Sidney Rittenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovala zahraniční zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Rittenberg byl jako první cizinec přijat už v 50. letech do komunistické strany Číny a s Mao Ce-tungem a dalšími komunistickými lídry se pravidelně setkával. Dnes se tento kdysi nadšený maoista ale na učení Velkého kormidelníka dívá jinak.

„Celá teorie maoismu-leninismus byla špatná. Idea, s kterou přišli Lenin, Stalin a další, byla jen diktaturou. A jak zkušenosti ukazují, z diktatury se nemůže nikdy zrodit demokracie, vždy to bude jen diktatura,“ přiznává.

Že maoismus není správným učením, budou podle něj muset komunističtí lídři brzy veřejně přiznat a vyrovnat se s tím. Jinak by Mao své zemi a hlavně jejímu vedení mohl přinést ještě spoustu těžkých chvil. Už dnes totiž někteří mladí tuší, že ne všechno za jeho vedení bylo ideální.

„Když strana a lídři někoho podezírali, bez vyšetřování ho klidně zatkli. Dozvěděla jsem se o tom ale nedávno,“ říká jedna vysokoškolačka ze S-čchuanu.

Přešlapy v čínské historii si už začínají uvědomovat i mladí Číňané. Uvidíme tedy, zda a kdy dojde k přehodnocení stranické doktríny, že 70 procent Maových činů bylo správných a jen v 30 procentech chyboval. Se změnou vnímaní Maa ale bude muset pravděpodobně přijít i změna režimu.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme