Před 150 lety se narodil britský spisovatel Arthur C. Doyle

Dýmka, lupa a kostkovaná čepice neodmyslitelně patří k nejslavnějšímu literárnímu detektivovi Sherlocku Holmesovi. Jeho duchovní otec britský spisovatel Arthur Conan Doyle by dnes oslavil 150. narozeniny. I přesto, že se Doyle proslavil jako spisovatel, původně s dráhou spisovatele nepočítal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: AFP

Doyle se dal totiž po studiích na dráhu lékaře. Nejdříve se svým kamarádem založili společnou praxi a poté zkoušel léčit sám. Moc se mu nedařilo, protože mu chyběli pacienti. Díky tomu mu ale zbyl čas na psaní a už v roce 1886 napsal první příběh o Sherlocku Holmesovi Studie v šarlatové. Ani on sám asi netušil, že se tento detektiv, kterému sekunduje doktor Watson, stane nejznámějším ve svém oboru, a že se mu dostane čtyř románů a 56 povídek. Většina prací nejdříve vycházela v různých magazínech a až následně knižně.

Ale ani literární život Sherlocka Holmese nebyl jednoduchý. Unavený spisovatel Arthur Conan Doyle ho nechal v jedné z povídek, konkrétně v Posledním případu z roku 1893, zemřít. Po čase ale neodolal tlaku veřejnosti a Holmes se vrátil. Nejdříve v cyklu Vzpomínky Sherlocka Holmese a v roce 1903 pak Doyle vzkřísil slavného detektiva úplně.

První český překlad

Prvního překladu se čeští čtenáři zřejmě dočkali už v roce 1903, kdy byl do češtiny přeložen Pes z Baskervillu. Pod názvem Pozdní pomsta pak vyšel román Studie v šarlatové a taky Znamení čtyř. Detektivky si tehdy chválil i Karel Čapek. Případy řešené Sherlockem Holmesem se dočkaly i rozhlasového zpracování. Například povídku Skandál v Čechách odvysílá i Český rozhlas.

Detektivem nebyl jen Holmes, ale i samotný Doyle, který se několikrát angažoval v různých případech. Většinou poukazoval na nedostatečné důkazy u odsouzených. Tak tomu bylo třeba u Oscara Slatera, neprávem uvězněného za vraždu.

Arthur Conan Doyle nepsal jen detektivky

Doyle se stal i klasikem žánru scifi, a to hlavně svým dílem Ztracený svět. Pro tento román našel inspiraci v archeologických nálezech prehistorických zvířat. Román byl poprvé zfilmován už v roce 1925.

Přečtěte si také:
Arthur Conan Doyle: Skandál v Čechách
Noc s detektivkou
Pan Doyle a doktor Bell (recenze)

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme