Před 150 lety se narodil britský spisovatel Arthur C. Doyle

Dýmka, lupa a kostkovaná čepice neodmyslitelně patří k nejslavnějšímu literárnímu detektivovi Sherlocku Holmesovi. Jeho duchovní otec britský spisovatel Arthur Conan Doyle by dnes oslavil 150. narozeniny. I přesto, že se Doyle proslavil jako spisovatel, původně s dráhou spisovatele nepočítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Arthur Conan Doyle | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: AFP

Doyle se dal totiž po studiích na dráhu lékaře. Nejdříve se svým kamarádem založili společnou praxi a poté zkoušel léčit sám. Moc se mu nedařilo, protože mu chyběli pacienti. Díky tomu mu ale zbyl čas na psaní a už v roce 1886 napsal první příběh o Sherlocku Holmesovi Studie v šarlatové. Ani on sám asi netušil, že se tento detektiv, kterému sekunduje doktor Watson, stane nejznámějším ve svém oboru, a že se mu dostane čtyř románů a 56 povídek. Většina prací nejdříve vycházela v různých magazínech a až následně knižně.

Ale ani literární život Sherlocka Holmese nebyl jednoduchý. Unavený spisovatel Arthur Conan Doyle ho nechal v jedné z povídek, konkrétně v Posledním případu z roku 1893, zemřít. Po čase ale neodolal tlaku veřejnosti a Holmes se vrátil. Nejdříve v cyklu Vzpomínky Sherlocka Holmese a v roce 1903 pak Doyle vzkřísil slavného detektiva úplně.

První český překlad

Prvního překladu se čeští čtenáři zřejmě dočkali už v roce 1903, kdy byl do češtiny přeložen Pes z Baskervillu. Pod názvem Pozdní pomsta pak vyšel román Studie v šarlatové a taky Znamení čtyř. Detektivky si tehdy chválil i Karel Čapek. Případy řešené Sherlockem Holmesem se dočkaly i rozhlasového zpracování. Například povídku Skandál v Čechách odvysílá i Český rozhlas.

Detektivem nebyl jen Holmes, ale i samotný Doyle, který se několikrát angažoval v různých případech. Většinou poukazoval na nedostatečné důkazy u odsouzených. Tak tomu bylo třeba u Oscara Slatera, neprávem uvězněného za vraždu.

Arthur Conan Doyle nepsal jen detektivky

Doyle se stal i klasikem žánru scifi, a to hlavně svým dílem Ztracený svět. Pro tento román našel inspiraci v archeologických nálezech prehistorických zvířat. Román byl poprvé zfilmován už v roce 1925.

Přečtěte si také:
Arthur Conan Doyle: Skandál v Čechách
Noc s detektivkou
Pan Doyle a doktor Bell (recenze)

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme