Před 16 lety explodoval Černobyl

Na 250 lidí si v noci na dnešek připomnělo v malém ukrajinském městečku Slavutič 16. výročí výbuchu černobylské jaderné elektrárny. Obyvatelé Slavutiče ležícího jen 50 kilometrů severovýchodně od místa katastrofy si v 01:23 místního času minutou ticha připomněli památku svých vlastních obětí této nejhorší civilní jaderné katastrofy na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

památník obětem Černobylu | Foto: ČTK/AP

Účastníci pietního aktu poté položili věnce a kytky k památníku 26 svých spoluobčanů, kteří se v Černobylu zúčastnili záchranných akcí a zahynuli v prvních týdnech po katastrofě. "Musíme trvale uctívat jejich památku, protože obětovali své životy za to, abychom my nadále mohli zde žít," řekl jeden z místních obyvatel.

Černobylská jaderná elektrárna byla uzavřena jen nedávno za vydatné pomoci západních zemí, které poskytly Ukrajině pomoc ve výši 2,3 miliardy dolarů. Počet obětí černobylského výbuchu je odhadován na 15 až 30 tisíc.

Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme