Před 25 lety dostal Lech Walesa Nobelovu cenu míru

V Gdaňsku začínají velké oslavy - Lech Walesa slaví 25 let od udělení Nobelovy ceny. Tu mu Nobelův výbor přiřkl za zásluhy v boji o demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Lech Walesa zorganizoval velkou mezinárodní konferenci a na oslavy pozval přední osobnosti evropské a světové politiky - například tibetského dalajlámu, bývalého jihoafrického prezidenta Frederika de Klerka, íránskou laureátku Nobelovy ceny Shirin Ebadiovou, předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa nebo sovětského exprezidenta Michaila Gorbačova.

Ten se - stejně jako několik dalších politiků - zapojí do konference prostřednictvím telemostu. Odpoledne pak se zvláštním poselstvím vystoupí francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Lech Walesa nazval konferenci Solidarita pro budoucnost. Její účastníci - mezi nimiž chybí významnější čeští hosté - nemají opěvovat Walesovy zásluhy na svržení komunismu, ale reflektovat současnost a pojmenovat hrozby, kterým budou Evropa a svět čelit zítra. Jednou z nich je například globální finanční krize.

Konference a oslavy potrvají až do neděle. Obyvatelé Gdaňsku si užijí politických celebrit i proto, že zítra se tady koná summit premiérů zemí visegrádské čtyřky za účasti francouzského prezidenta Sarkozyho.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme