Před 30 lety skončila vietnamská válka

Na dnešek připadá 30. výročí pádu Saigonu a konce vietnamské války. Zatímco ve Vietnamu oslavují, ve Spojených státech kulaté výročí otevírá staré rány a spory o smysluplnosti války, jejíž konec byl podle některých amerických komentátorů pravděpodobně nejhorším momentem v americké vojenské historii. Pro nejmladší Američany a jejich rodiče je už ale válka ve Vietnamu jen historií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ho Či Minovo Město, bývalý Saigon | Zdroj: ČTK

Smutné výročí si připomenou hlavně veteráni. 153.000 Američanů si odneslo z Vietnamu vážná zranění, lékaři museli provést 10 tisíc amputací. Jména 58 tisíc padlých Američanů si lidé čtou na zdech washingtonského Památníku obětem vietnamské války, ve které Američané shodili na Vietnam 4x více bomb, než bylo použito za druhé světové války.

Po obnovení diplomatických styků obou zemí a přímého leteckého spojení teď jezdí do Vietnamu američtí turisté. Nike, americký výrobce sportovní obuvi, zaměstnává ve Vietnamu 130 tisíc lidí.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme