Před 30 lety vyhlásil generál Jaruzelski výjimečný stav v Polsku

Před třiceti lety se Polákům přes noc zásadně změnil život. Generál Wojciech Jaruzelski totiž tehdy v zemi vyhlásil výjimečný stav. Do ulic vyslal tanky, přerušil telefonní spojení a pozatýkal tisíce předáků hnutí Solidarita. Dnes budou před domem Jaruzelského v centru Varšavy protestovat tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace před domem Wojciecha Jaruzelského

Demonstrace před domem Wojciecha Jaruzelského | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Před domem generála Jaruzelského budou protestovat především lidé, kteří považují vyhlášení výjimečného stavu za národní tragédii. Tvrdý zásah režimu si tehdy vyžádal až devadesát lidských obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška v Ranním Radiožurnálu

Podle posledních průzkumů si ale více jak polovina Poláků myslí, že zavedení výjimečného stavu bylo opodstatněné. To dodnes tvrdí i Wojciech Jaruzelski.

„Jsem hluboce přesvědčený o tom, že vyhlášení výjimečného stavu bylo nutné. Ale událo se kvůli tomu mnoho zla a tragédií. Nemohl jsem mít na všechno vliv, ale cítím za to morální odpovědnost a omlouvám se,“ řekl před časem Českému rozhlasu Jaruzelski. Podobná slova adresoval Polákům v předvečer dnešního výročí.

Jaruzelski stále tvrdí, že výjimečný stav zavedl proto, že zemi hrozila intervence Sovětského svazu. Kritici Jaruzelského ale připomínají, že on pouze bránil tehdejší komunistické vedení před sílící opoziční Solidaritou, protože v té době bylo až 10 milionů Poláků členy právě členy čím dál silnějšího odborového hnutí Solidarita.

Rok trvající výjimečný stav zásadně poznamenal život Poláků. Bylo vypnuto telefonní spojení, na výjezdech z měst byly policejní hlídky, zavedla se cenzura a kontrola korespondence, režim pozatýkal tisíce příslušníků hnutí Solidarita, včetně pozdějšího prezidenta Lecha Walesy.

Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme