Před 50 lety byl unesen z Argentiny Adolf Eichmann

Před padesáti lety byl z Argentiny do Izraele unesen německý nacistický důstojník a jeden z hlavních organizátorů holocaustu Adolf Eichmann. V nacistickém režimu za druhé světové války byl pověřen takzvaným konečným řešením židovské otázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Terezín

Památník Terezín | Zdroj: Český rozhlas

Během několika měsíců v roce 1944 se Eichmannovi a jeho spolupracovníkům podařilo vypravit do Osvětimi transporty se zhruba 440 tisíci Židy z maďarských provincií.„Byl to nesmírně 'pilný a pracovitý architekt holocaustu'. Aby vyhladil hebrejský národ, naučil se i hebrejsky,“ říká investigativní novinář a autor nového dokumentárního cyklu s názvem 'Stopy, fakta, tajemství' Českého rozhlasu 2 - Praha Stanislav Motl.

Přehrát

00:00 / 00:00

RČ 11_5 eichmann.mp3

Lovec nacistů Simon Wiesenthal se Eichlera pokoušel najít 15 let, bezradní byli i elitní příslušníci izraelské tajné služby Mosad a přitom nikdo z nich netušil, že jednoho z nejhledanějších nacistických válečných zločinců kryl jeden nenápadný muž z Prahy – důstojník československé armády a zároveň švagr Adolfa Eichmanna.

Zajímavé je, že se nedochovala téměř žádná dokumentace o jeho činnosti. Ani po druhé světové válce nebyl Eichmann příliš známý. Z Terezína existuje pouze jediný dokument o jeho návštěvě v roce 1942, ve kterém se konstatuje, že v Terezíně probíhá vše hladce a že je Eichmann spokojen. V zametání stop byl tedy velmi pečlivý.

Eichmann utekl celkem dvakrát a podařilo se mu utajit i identitu. Nejprve se skrýval 5 let v Itálii a v Německu pod jménem Otto Henninger. Živil se jako dřevorubec a choval drůbež. V roce 1950 se dostal na falešný pas do Argentiny, kam mu k útěku pomohl jistý duchovní. Svezl se díky obrovské vlně uprchlíků. V Argentině žil pod jménem Ricardo Klement a pracoval ve firmě Mercedes a dalších podnicích.

Při únosu pomáhal i český učitel bojových umění

V roce 1960 Eichmanna vypátrala izraelská tajná služba. „Podařilo se to hlavně díky Simonu Wiesenthalovi. Fotka Eichmanna po válce neexistovala a Wiesenthal si sehnal fotografie všech jeho sourozenců, různě je analyzoval a dával je lidem, kteří se kolem podezřelého Klementa pohybovali.

Při únosu Eichmanna pomáhal na dálku jistý československý občan, který se v Izraeli stal učitelem bojových umění, kterému se dnes říká 'boj z blízka' a díky asi čtyřem chvatům byl Eichman eliminován, aby byl při únosu na několik vteřin ochromený,“ říká Stanislav Motl.

Co se dělo v Argentině po únosu

Po únosu Eichmanna, na žádost Argentiny, tehdejší Rada bezpečnosti Spojených států jednomyslně odsoudila Izrael za to, že porušil argentinskou suverenitu „nezákonným a tajným převezením Adolfa Eichmanna“. Po celé Latinské Americe hořely synagogy, pokračovatelé nacistů házeli bomby do domů a bytů strůjcům únosu, došlo i k vraždám lidí, kteří se na samotném únosu Eichmana podíleli.

Adolf Eichmann byl popraven 1. června 1962 v Izraeli.


Alena Adamcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme