Před 50 lety byl zvolen prezidentem John F. Kennedy

Přesně před padesáti lety se do čela Spojených států dostal John Fitzerald Kennedy. Americkým prezidentem se stal po těsném boji s Richardem Nixonem. Zemi vedl Kennedy více než dva roky až do své tragické smrti v Dallasu. Do paměti lidí se vepsal nejen díky svému šarmu, ale i politickým názorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Fitzgerald Kennedy | Foto: www.whitehouse.gov

John Fitzerald Kennedy byl zvolen americkým prezidentem 8. listopadu 1960, když získal těsnou nadpoloviční většinu v prezidentských volbách. Hlavou Spojených států byl pak oficiálně jmenován 20. ledna 1961. Americká veřejnost ho dosud považuje za jednoho z největších prezidentů.

Těsný rozdíl ve volbách s opozičním kandidátem Richardem Nixonem napovídal, že jeho prezidentství nebude lehké.

Velký úspěch mu přinášela zahraniční politika a popularita v zahraničí. Vzpomeňme například na jeho návštěvu Západního Berlína, kde vyjádřil obyvatelům ohrožovaným z východu, podporu. Během berlínského projevu tehdy vyslovil památnou větu: „Ich bin Berliner.“

V politice domácí ale Kennedy čelil množství problémů. Jako první musel zvládnout pokus o oživení americké ekonomiky, s níž se objevila i vysoká nezaměstnanost.

Slavný jestřábí projev

Z té doby je pak podle Vladimíra Nálevky z Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy znám jeho motivační projev americkému lidu, známému jako jestřábí, zejména kvůli dvěma pasážím.

První je výzva, v níž mladý prezident říká občanům: „Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás, ale ptejte se, co vy můžete udělat pro svou zemi.“ Dále John F. Kennedy sděloval světu, že „poneseme každé břemeno a budeme bojovat tak dlouho, dokud přežití svobody a její úspěch ve světě nezajistíme“.

Život Johna F. Kennedyho ukončil 22. listopadu 1963 ve státě Texas atentát. Ačkoliv byl velmi rychle vypátrán a oficiálně za vraha uznán Lee Harvey Oswald, o tom, proč a kým byl 35. prezident Spojených států opravdu zavražděn, se nadále spekuluje.

Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme