Před 50 lety byl zvolen prezidentem John F. Kennedy

Přesně před padesáti lety se do čela Spojených států dostal John Fitzerald Kennedy. Americkým prezidentem se stal po těsném boji s Richardem Nixonem. Zemi vedl Kennedy více než dva roky až do své tragické smrti v Dallasu. Do paměti lidí se vepsal nejen díky svému šarmu, ale i politickým názorům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Fitzgerald Kennedy | Foto: www.whitehouse.gov

John Fitzerald Kennedy byl zvolen americkým prezidentem 8. listopadu 1960, když získal těsnou nadpoloviční většinu v prezidentských volbách. Hlavou Spojených států byl pak oficiálně jmenován 20. ledna 1961. Americká veřejnost ho dosud považuje za jednoho z největších prezidentů.

Těsný rozdíl ve volbách s opozičním kandidátem Richardem Nixonem napovídal, že jeho prezidentství nebude lehké.

Velký úspěch mu přinášela zahraniční politika a popularita v zahraničí. Vzpomeňme například na jeho návštěvu Západního Berlína, kde vyjádřil obyvatelům ohrožovaným z východu, podporu. Během berlínského projevu tehdy vyslovil památnou větu: „Ich bin Berliner.“

V politice domácí ale Kennedy čelil množství problémů. Jako první musel zvládnout pokus o oživení americké ekonomiky, s níž se objevila i vysoká nezaměstnanost.

Slavný jestřábí projev

Z té doby je pak podle Vladimíra Nálevky z Ústavu světových dějin Univerzity Karlovy znám jeho motivační projev americkému lidu, známému jako jestřábí, zejména kvůli dvěma pasážím.

První je výzva, v níž mladý prezident říká občanům: „Neptejte se, co vaše země může udělat pro vás, ale ptejte se, co vy můžete udělat pro svou zemi.“ Dále John F. Kennedy sděloval světu, že „poneseme každé břemeno a budeme bojovat tak dlouho, dokud přežití svobody a její úspěch ve světě nezajistíme“.

Život Johna F. Kennedyho ukončil 22. listopadu 1963 ve státě Texas atentát. Ačkoliv byl velmi rychle vypátrán a oficiálně za vraha uznán Lee Harvey Oswald, o tom, proč a kým byl 35. prezident Spojených států opravdu zavražděn, se nadále spekuluje.

Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme