Před 50 lety se poprvé stala žena předsedkyní vlády

Přesně před 50 lety se první zvolenou předsedkyní vlády stala srílanská politička Sirimávó Bandaranajková. Jako první se dostala na vrchol a další jí následovaly. V současné době má svět premiérek devět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruka na globusu | Foto: Comstock Images

Jedné z nich rozumíme každé slovo - je to slovenská premiérka Iveta Radičová. V úřadu je doslova pár dnů. Naproti tomu nejdéle sloužící předsedkyní vlády je samozřejmě Angela Merkelová. V listopadu oslaví pětileté působení v úřadu.

Další premiérky najdete v Bangladéši, na Islandu, v Chorvatsku, v Kyrgyzstánu - Roza Otunbajevová je předsedkyně prozatímní vlády a má i prezidentské pravomoci. Žena vládne mužům respektive ministrům i ve Finsku, Austrálii a premiérky má i Trinidad a Tobago.

První byla Srí Lanka

Historicky první premiérka Sirimávó Bandaranajková před půl stoletím ve funkci nahradila svého muže, taktéž premiéra, který byl o rok dříve zavražděn. Jejich dcera byla později 11 let první prezidentkou Srí Lanky, a to do roku 2005.

V zahraniční politice udržovala úzké vazby s Čínou a také indickou premiérkou Indirou Gándhíovou. Bandaranajková zemřela před pěti lety, a to zcela symbolicky - pár minut poté, co vhodila hlasovací lístek do volební urny. Bylo jí čtyřiaosmdesát let.

Další ženy následovaly, zmíněná ‚matka Indie‘ Indíra Gándhíová, pákistánka Bénazír Bhuttová, která se stala v roce 1988 první premiérkou muslimské země. Hanna Suchocká, známá polská premiérka z první poloviny 90. let.

Známá je i Golda Meierová, izraelská premiérka, která musela vést válku a zvítězila, francouzská premiérka Edith Cressonová, Margareth Thatcherová. A další.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme