Před 50 lety vznikla Evropská unie

Evropská unie slaví padesátiny - v Římě byly přesně před padesáti lety podepsány smlouvy, které vytvořily základ dnešní Evropské unie. Představitelé sedmadvaceti členských zemí dnes v Německu odsouhlasí Berlínskou deklaraci. Ta měla nastínit směřování Unie v příštích letech - ale podle všeho nesplní očekávání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU u Brandenburské brány

vlajka EU u Brandenburské brány | Foto: AFP

Text Berlínské deklarace je velmi obecný a neurčitý - podle českého prezidenta Klause ani nepojmenovává problémy, které v Unii existují: "Trošku jsme o tom diskutovali v kategorii, že to je trošku poezie místo prózy. Že to jsou taková nadsazená slova, která se míjejí problémů, které v Evropské unii jsou."

Česká reprezentace chtěla, aby Berlínská deklarace neobsahovala zmínku o euroústavě - to se jí podařilo - prezident Klaus je spokojený: "Myslím, že jsme se v tomto ohledu neztratili a je to srozumitelné a viditelné pro každého."

Řešení otázky co s euroústavou ale nadále zůstává jedním z hlavních bodů, které chce Německo jako předsednická země Unie řešit. Nejpozději na červnovém summitu členských zemí zřejmě dojde k další debatě na toto téma.

Před padesáti lety podepsala takzvané římské smlouvy, které daly vzniknou dvěma nadnárodním institucím; Evropskému hospodářskému společenství a Evropskému společenství pro atomovou energii, šestice západoevropských zemí. U vyjednávání římských smluv byl před padesáti lety také Ernst Albrecht, který se později stal premiérem spolkové země Dolní Sasko. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že Spolková republika brala projekt nových evropských institucí jako velkou příležitost.

"Jednou z německých priorit bylo, že už nikdy nesmí dojít k tak strašné válce. Za druhé se mělo zabránit návratu něčeho podobného, jako byl nacionální socialismus. No a samozřejmě tu bylo přání zlepšit vztahy s ostatními evropskými zeměmi. Přirozeně jsme také byli vděční Američanům za to, že představují bezpečnostní pojistku proti válce se Sovětským svazem."

Jednání o vzniku Evropského hospodářského společenství byla velmi složitá. Mohla za to také velmi čerstvá válečná zkušenost, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas německý diplomati Giesbert Poensgen, který se rozhovorů před padesáti lety také účastnil.

"Animozita vůči válečnému Německu byla u našich partnerů jasně patrná. U Evropského společenství uhlí a oceli to ještě nebylo tak zřetelné, protože šlo o víceméně technickou záležitost. U zrodu Evropského hospodářského společenství ale mělo hodně diplomatů problém pohlížet na Německo jako na rovnoprávnou zemi a tvářit se vůči jeho představitelům přátelsky. Holanďané nám dávali nejvíc pocítit, jak těžké časy zažívali během německé okupace. Bylo to o to paradoxnější, že ve věcných otázkách jsme se právě s Nizozemskem nejvíc shodovali."

Jiří Hošek, Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme